Doskonały dzień Kajetanowicza i Szczepaniaka na Rajdzie Safari. Polacy dominują w swojej klasie

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak mają za sobą świetny dzień na Rajdzie Safari. Polacy dominują w klasie WRC 2 Challenger. Załoga ORLEN Rally Team przegrała dzisiaj zaledwie jeden oes i zdecydowanie umocniła się na pozycji liderów rajdu. Już jutro mistrzowie świata w klasie WRC 2 Challenger mogą wykonać pierwszy, jednocześnie duży krok w kierunku obrony tytułu.

wrc rajd safari kajetan kajetanowicz orlen rally team
Podaj dalej

Ten artykuł powstał w ramach płatnej współpracy z ORLEN.

Polacy świetnie radzą sobie na Safari

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak wygrali dzisiaj 5 z 6 rozegranych odcinków specjalnych w klasie WRC 2 Challenger. Specjaliści od Rajdu Safari musieli uznać wyższość rywali tylko raz. O poranku, na otwierającej dzień próbie Soysambu lepszymi okazali się Diego Dominguez Jr. oraz Rogelio Penate. Co ciekawe, paragwajsko-hiszpańska załoga zgłosiła się do pełnego cyklu Junior WRC, gdzie startuje Fordem Fiestą Rally3. Start na Safari autem Rally2 jest być może w ich przypadku częścią bardzo rozbudowanego programu w mistrzostwach świata.

wrc rajd safari kajetan kajetanowicz orlen rally team
fot. Kajto.pl

Po porannym Soysambu do głosu doszli jednak Kajetanowicz i Szczepaniak. Załoga ORLEN Rally Team rządziła i dzieliła na sobotnich odcinkach specjalnych. Polacy z oesu na oes powiększali swoją przewagę nad rywalami w klasie WRC 2 Challenger. O ile na zakończenie piątkowego etapu rywalizacji w Rajdzie Safari ta przewaga wynosiła 26 sekund, tak już na zakończenie sobotniego etapu wzrosła do… ponad 5 minut! Jest to obraz absolutnej dominacji polskiego duetu w Kenii.

Skutecznie i systematycznie…

Jazda Kajetana Kajetanowicza i Macieja Szczepaniaka po prostu może się podobać. Polacy podróżują po oesach niezwykle mądrze. Nie pakują się w żadne niebezpieczne sytuacje. Unikają problemów i kiedy cała reszta co rusz popełnia błędy, oni jadą pewnie, skutecznie i systematycznie do mety kolejnych oesów. Dość powiedzieć, że załoga wspierana przez ORLEN nie złapała dzisiaj ani jednego kapcia. A to – biorąc pod uwagę obraz całego dnia w całej stawce WRC – udało się garstce nielicznych. To nie tylko szczęście, ale też umiejętności.

wrc rajd safari kajetan kajetanowicz orlen rally team
fot. Kajto.pl

Oczywiście – będziemy to podkreślali, że to Rajd Safari. Tutaj wszystko może się zdarzyć i nigdy nie można być niczego pewnym. W Kenii występuje mnóstwo zmiennych. Nigdy tak do końca nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co się wydarzy. Straty czasowe mogą wynikać z kwestii zupełnie niezależnych od nas samych. Jakich? Na przykład nagła awaria samochodu, o którą w takich warunkach i wszechobecnym piachu i kurzu nie jest trudno. W Kenii trwa pora deszczowa, więc równie dobrze jutro trasa może się zmienić w błotnistą walkę o przetrwanie. Są też dzikie zwierzęta. O tym, jak potrafi wpłynąć to na rywalizację, niech świadczą dzisiejsze problemy Esapekki Lappiego.

Po zwycięstwo!

Natomiast Kajetanowicz i Szczepaniak jadą mądrze, pewnie i równo. Jeśli nie wydarzy się nic złego, jutro wygrają Rajd Safari po raz trzeci z rzędu. Jednocześnie nasza załoga zajmuje aktualnie kapitalne 3. miejsce w klasie WRC 2. Ustępuje wyłącznie dwóm załogom półfabrycznego zespołu Toksport, czyli duetom Gus Greensmith / Jonas Andersson i Oliver Solberg / Elliott Edmondson. Natomiast Polacy słusznie podkreślają, że to nie na niech patrzą w trakcie tego rajdu. A na swoich rywali z WRC 2 Challenger i to jest bardzo mądre podejście. W tym samym momencie Kajetanowicz i Szczepaniak są na 8. miejscu w klasyfikacji generalnej całego rajdu, wyprzedzając cztery załogi w autach klasy Rally1. Do tego nie wystarczą same umiejętności, ale też ogromne doświadczenie i mądrość…

wrc rajd safari kajetan kajetanowicz orlen rally team
fot. Kajto.pl

Kajetan Kajetanowicz:Są święta, ale my jesteśmy w pracy, fajnej pracy. Drugi dzień prawdziwej walki za nami. Drugi, bo nie liczę Nairobi i pierwszego super specjalnego odcinka, rozgrywanego przede wszystkim dla kibiców. Po najdłuższym dniu rajdu powiększamy przewagę w WRC2 Challenger. Dziś mieliśmy wszystko na trasie: oczywiście głazy, do których już jesteśmy przyzwyczajeni, fesh-fesh, ale jeszcze doszło błoto, dużo kałuż i padający deszcz. Teoretycznie mało przyjemnie, a z drugiej strony miałem przyjemność z jazdy i cieszę się, że tutaj jesteśmy. Przed nami niedziela, która zawsze jest trudna w takich sytuacjach, bo będzie trzeba jechać bardzo mocno taktycznie, a jednak wszystko może się wydarzyć, zwłaszcza na takim rajdzie. Muszę się skoncentrować, dobrze wyspać i później robić swoje, realizować swój plan do samego końca. Mam nadzieję, że będzie dobrze.

Wyniki 72. Rajdu Safari 🇰🇪 po sobocie w WRC 2 (TOP10)

Poz. Załoga Samochód Czas
1. Greensmith / Andersson Skoda Fabia RS Rally2 3:03:52.2
2. Solberg / Edmondson Skoda Fabia RS Rally2 +1:55.0 s
3. Kajetanowicz / Szczepaniak Skoda Fabia RS Rally2 +6:13.7 s
4. Ciamin / Roche Hyundai i20 N Rally2 +11:18.1 s
5. Munster / Dumont Hyundai i20 N Rally2 +24:48.2 s
6. Chwist / Heller Skoda Fabia RS Rally2 +26:48.9 s
7. Tundo / Jessop Ford Fiesta R5 +40:18.0 s
8. Vasilakis / Krawszik Ford Fiesta Rally2 evo +40:55.2 s
9. Diaz-Aboitiz / Sanjuan Skoda Fabia Rally2 evo +51:27.4 s
10. Dominguez / Penate Citroen C3 Rally2 +52:26.3 s
wrc rajd safari kajetan kajetanowicz orlen rally team
fot. Kajto.pl

Harmonogram 72. Rajdu Safari 🇰🇪

Odcinek Nazwa Długość Godzina
Niedziela, 31 marca
OS14 Malewa 1 8.33 km 05:02
OS15 Oserian 1 18.33 km 05:57
OS16 Hell’s Gate 1 10.53 km 07:55
OS17 Malewa 2 8.33 km 09:20
OS18 Oserian 2 18.33 km 10:10
OS19 Hell’s Gate 2 [PS] 10.53 km 12:15

Zdjęcie wyróżniające: Kajto.pl

Przeczytaj również