Czy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy? To wszystko wyjaśnia

Czy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy? To wszystko wyjaśnia

rower mandat jazda pod wpływem alkoholu alkohol

Podaj dalej

Czy jazda na rowerze pod wpływem alkoholu może mieć jakieś konsekwencje? Wbrew obiegowej opinii – oczywiście, że tak. A czy można za taką jazdę stracić prawo jazdy – tak samo, jak w przypadku samochodu?

Wiele osób uważa, że jazda na rowerze pod wpływem alkoholu to nic złego. Chcę jechać na obiad i wypić sobie piwo, więc nie biorę samochodu, tylko rower. Co w sytuacji, kiedy po takim obiedzie zatrzyma nas policja? Czy możliwym jest, aby zostało nam zatrzymane prawo jazdy, czy to obowiązuje tylko kierowców samochodów?

rower mandat jazda pod wpływem alkoholu alkohol
Pixabay

Kwestia w tym, że rower nie jest pojazdem mechanicznym, a więc dotyczą go nieco inne przepisy. Za sam fakt jazdy rowerem po użyciu alkoholu (między 0,2 a 0,5 promila) grozi mandat w wysokości 1000 zł. Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi już aż 2500 zł – co aktualnie jest najwyższym możliwym jednorazowym mandatem.

Lepiej się na to przygotuj! Ceny żywności pójdą mocno w górę. Od kiedy i jak bardzo? Sprawdź

Prawa jazdy natomiast taki rowerzysta nie straci. Polskie prawo nie uwzględnia takiej możliwości. Nie musi się jednak skończyć na 2500 zł mandatu, bowiem przy wyjątkowych okolicznościach, np. spowodowania zagrożenia w ruchu lądowym, sprawa może trafić do sądu. Ten może zasądzić grzywnę, sięgającą maksymalnie 30 tysięcy złotych.

Gaz mocno w górę! Podwyżka w porównaniu do ubiegłego roku to ponad 1000%. Niewiarygodne

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News