Czy pasażer samochodu może dostać mandat? Ba – za swoje przewinienie może iść do więzienia!

Czy pasażer samochodu może dostać mandat? Ba – za swoje przewinienie może iść do więzienia!

pasażer mandat (3)

Podaj dalej

Pasażer samochodu może dostać mandat – to dla wszystkich powinna być oczywistość. Dostanie go nawet wtedy, kiedy nie posiada prawa jazdy. Przez swoje zachowanie może dostać karę i on i sam kierowca. W ostateczności, pasażer może nawet wylądować w więzieniu.

Czy pasażer samochodu może dostać mandat? Oczywiście, że może. Wystarczy podać tutaj najbardziej podstawowy przykład, czyli brak pasów. To obowiązek kierowcy aby się upewnić, że wszyscy mają zapięte pasy. Jeśli bowiem policja zatrzyma samochód, to owszem, pasażer zostanie ukarany mandatem. Ale mandatem ukarany zostanie także kierowca, który dodatkowo dostanie 4 punkty karne – informuje „Interia”.

pasażer mandat
fot. pixabay

Portal podaje kolejny rodzaj przekroczenia przepisów, za który ukarany zostanie zarówno pasażer, jak i kierowca. Mianowicie, chodzi o zanieczyszczanie środowiska… czyli krótko mówiąc – śmiecenie – wyrzucanie śmieci przez okno. O ile w przypadku braku pasów kara wynosi 100 zł, tutaj już trzeba liczyć się z mandatem od 300 do 500 zł. Przypominamy – i dla kierowcy i dla pasażera.

Naturalnym jest, że kara grozi nam kiedy świadomie pozwolimy osobie nietrzeźwej na jazdę samochodem. To samo dzieje się, kiedy pożyczymy swój samochód takiej osobie. Krótko mówiąc, jeśli wiemy, że ktoś jest pod wpływem alkoholu, bądź nie posiada uprawnień, mamy obowiązek uniemożliwienia mu jazdy samochodem.

pasażer mandat
fot. pixabay

Pasażer może też oczywiście spowodować wypadek. Tak – pasażer, a nie kierowca. „Interia” podaje tutaj różne przykłady – np. ruszanie kierownicą, zasłanianie oczu kierowcy, czy też zaciągnięcie hamulca ręcznego. Wszystko to może doprowadzić do wypadku. Oczywiście winnym wtedy może być pasażer, któremu w zależności od sytuacji może grozić kara więzienia.

Źródło: Interia

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News