Czy ciągłość ubezpieczenia OC jest ważna? Ma wpływ m.in. na zniżki i kary

Ciągłość ubezpieczenia OC musi być zachowana bez względu na okoliczności. Nawet kiedy kierowcy nie korzystają na co dzień z samochodu, musi on być ubezpieczony. Co jednak dzieje się w momencie, kiedy ta ciągłość zostanie przerwana? Wiele również zależy od tego, w jaki sposób zostanie przerwana. Wtedy kierowcy muszą liczyć się z konsekwencjami, chociaż nie wszystkie są jasne.

ciągłość ubezpieczenia OC
Podaj dalej

Ciągłość ubezpieczenia OC a zniżki. Jak to działa?

Niewiele osób analizuje temat właśnie z tego punktu widzenia. Ciągłość ubezpieczenia OC dotyczy przede wszystkim samochodu, którego dana osoba jest właścicielem. Natomiast dotyczy to również samego kierowcy. Wpływa na jego historię ubezpieczenia. Można sobie wyobrazić sytuację, w której kierowca przez jakiś czas nie posiada samochodu. Sprzedał go, przerzucił się na komunikację publiczną, albo wyjechał za granicę. Automatycznie traci ciągłość ubezpieczenia OC. Co ze zniżkami?

ciągłość ubezpieczenia OC
Ciągłość ubezpieczenia OC a zniżki. Jak to działa? | Obraz Elisa z Pixabay

Otóż okazuje się, że nawet po wieloletniej przerwie kierowca nie musi w takiej sytuacji stracić swoich zniżek za bezszkodową jazdę. Eksperci sugerują, że wiele zależy od firmy, w której zdecydujemy się na ubezpieczenie samochodu po przerwie. Są takie, które stwierdzą, że w konsekwencji przerwy zniżki przepadły. Dalej są ci, którzy zaproponują kierowcy na przykład 60% zniżki. Natomiast większość firm sprawdzi historię nawet na 10 lat wstecz i istnieją szanse, że utrzymane zostaną pełne zniżki.

Przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC. Jakie mogą być konsekwencje?

Oczywiście kwestia zniżek jest ważna, ale nie jest najważniejsza. Pod pojęciem ciągłość ubezpieczenia OC zazwyczaj rozumiemy ciągłość w przedłużaniu ubezpieczenia na samochód, który posiadamy. Kwestia w tym, że właściciel pojazdu nie może dopuścić do sytuacji, w której jego samochód chociażby przez jeden dzień nie posiada ważnego ubezpieczenia. Z automatu jest to sytuacja, na podstawie której właściciel pojazdu może zostać ukarany wysoką karą finansową. Nie istnieje zgodnie z prawem możliwość, w której samochód poruszający się po drodze nie ma ubezpieczenia OC.

ciągłość ubezpieczenia OC
Przerwa w ciągłości ubezpieczenia OC. Jakie mogą być konsekwencje? | Obraz Tumisu z Pixabay

Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji w momencie, w którym właściciel pojazdu po prostu zapomniał o ubezpieczeniu. Natomiast często podłoże problemu jest inne. Na przykład w sytuacji, w której kupujemy samochód używany. Ubezpieczenie OC poprzedniego posiadacza pojazdu zachowa ważność tylko do końca terminu. Następnie nowy właściciel musi samodzielnie ubezpieczyć auto. W przypadku nieopłacenia wszystkich rat składki polisa OC również nie zostanie przedłużona. Kary pieniężne za brak OC są oczywiście bardzo wysokie.

Co się stanie, kiedy spowodujesz wypadek bez ubezpieczenia?

Kary pieniężne są tak czy inaczej niczym wobec tego, jakie konsekwencje grożą kierowcy, który spowoduje wypadek samochodem bez ważnego ubezpieczenia OC. W tym przypadku brak ciągłości polisy OC może mieć zdecydowanie najpoważniejsze skutki dla właściciela pojazdu. W takim bowiem przypadku za wszystkie szkody będzie on musiał zapłacić z własnej kieszeni. I pokrycie kosztów uszkodzonego samochodu poszkodowanego będzie tutaj najmniejszym problemem.

Eksperci podkreślają, że największe konsekwencje grożą właścicielowi nieubezpieczonego pojazdu, kiedy ten spowoduje wypadek w wyniku którego poszkodowany dozna trwałego uszczerbku na zdrowiu. W tej sytuacji sprawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności i zapłacić nie tylko za leczenie i rehabilitację, ale również comiesięczną rentę. W takim przypadku koszty mogą sięgnąć nawet kilkuset tysięcy złotych. Myślę, że to przekonywujący argument dla każdego, kto zastanawia się nad sensem przedłużania polisy OC.

Przeczytaj również