Kontrowersyjny system spowalniający

Kontrowersyjny system spowalniający

57 interakcji

Podaj dalej

Nadmierna prędkość jest jednym z podstawowych czynników przyczyniających się do dużej ilości wypadków na drogach. Urzędnicy Europejskiej Rady Bezpieczeństwa Transportu wyszli naprzeciw temu problemowi i zaproponowali kontrowersyjne rozwiązanie.

Od 2020 roku, wszystkie produkowane pojazdy mają być wyposażone w specjalne ograniczniki prędkości. Ich zadaniem będzie niedopuszczenie do jazdy z prędkością większą niż sugerować będą oznaczenia na mijanych znakach drogowych. Testy podobnego inteligentnego systemu, który ma pomagać kierowcom i podnieść poziom bezpieczeństwa, przeprowadzono już w Norwegii. Faktycznie odnotowano zmniejszenie ilości kolizji na jezdni.

Techniczne funkcjonowanie systemu będzie stosunkowo proste. Sprzęt będzie korzystał z zamontowanej kamery, która we własnym zakresie odczyta mijane znaki drogowe. Działanie będzie odbywało się na dwóch poziomach. Najpierw, prowadzący pojazd zostanie ostrzeżony o nadmiernej prędkości a następnie samochód sam zacznie zwalniać. Dodawanie gazu pomoże tylko w krótkim odstępie czasu, aby możliwe było zakończenie manewru wyprzedzania.

Jednak to jeszcze nie wszystko. Urzędnicy zabezpieczyli się na wypadek awarii pokładowej kamery. Z pomocą przyjdzie system nawigacji, który ustali prędkość na danym odcinku i wymusi na kierowcy zastosowanie wybranej akcji. Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu szacuje, że wprowadzenie pionierskiego rozwiązania nie powinno podnieść kosztów produkcji samochodu o więcej niż 250 euro. Póki co wniosek jest rozpatrywany przez Komisję Europejską, ale jeżeli zostanie przyjęty to wejdzie w życie już w 2020 roku.

Dołącz do dyskusji

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News