Wymiana oleju w skrzyni biegów - mechanicy ujawniają prawdę raz na zawsze!

Wymiana oleju w skrzyni biegów - mechanicy ujawniają prawdę raz na zawsze!

Wymiana oleju w automacie

Podaj dalej

Wymiana oleju w skrzyni biegów to porównywalnie kontrowersyjny temat do zasad działania olejów Long Life. Warto słuchać producentów, a może zdrowego rozsądku, który stoi w opozycji do sugestii koncernów samochodowych. Zdanie doświadczonych mechaników w tej kwestii jest jednoznaczne!

Postęp technologiczny sprawia, że wiele rzeczy może działać szybciej, wydajniej i dłużej. Podobnie ma być z interwałami wymiany oleju, ponieważ dzięki technologii Long Life w teorii możemy wymieniać olej w silniku, co 20 000 lub nawet 30 000 km. Wszystko po to, żeby ponownie w hipotetycznym ujęciu przejechanie jednego kilometra w jakimś okresie czasu było najtańsze. Czy taka filozofia jest skuteczna również w przypadku smarowania w skrzyniach biegów?

Znana zasada mówi – kto smaruje, ten jedzie

Olej w skrzyni biegów manualnej lub automatycznej jest jedną z podstaw długotrwałej eksploatacji bez awarii. Podczas jazdy samochodem wszystkie części odpowiedzialne za płynną zmianę biegów pracują pod dużym obciążeniem. Właściwe smarowanie poprawia ich środowisko pracy i chroni przed uszkodzeniami. Po prostu odpowiednio smaruje i chłodzi podzespoły, ale to wszystko trwa do czasu. Olej przekładniowy z czasem traci swoje właściwości i potrzebna jest jego wymiana.

Kontrolka oleju

Wymiana oleju? Nasze skrzynie biegów są bezobsługowe!

Dzisiaj firmy poszukują wielu argumentów, żeby wyróżnić się na tle konkurencji. Jednym z nich może być ograniczona do minimum obsługa i serwisowanie auta. Raczej każdy statystyczny użytkownik czterech kółek chce mieć samochód trwały i niemal bezobsługowy przez ASO. Dlatego producenci bardzo szybko skorzystali z tego, że oleje w ich przekładniach mogą być cały czas takie same, ponieważ zastosowano tam niemal kosmiczną technologię i nie musimy nic wymieniać.

naprawa serwis diesel

Klienci mogą w dobrej wierze zgodzić się z tym, co mówi im firma, która zbudowała samochód i powinna najlepiej wiedzieć, co jest dla niego optymalnym rozwiązaniem. Jednak ludzie zapominają, że olej ma swoje ograniczone właściwości smarne i chłodzące, dlatego raz na jakiś czas trzeba go wymienić.

Olej przekładniowy ma długie interwały wymiany!

W przypadku oleju przekładniowego jego wymiana przez wielu mechaników zalecana jest w przedziale od 60 000 do 120 000 km. Wszystko oczywiście zależy również od marki, modelu, rodzaju skrzyni biegów, a także stylu jazdy kierowcy. Jeśli chcemy cieszyć się autem przez długi czas warto być przekornym i wymieniać olej w przekładni!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News