Ta awaria zwiększa zużycie paliwa, ale jest bagatelizowana! Zobacz, gdzie tracisz pieniądze!

Ta awaria zwiększa zużycie paliwa, ale jest bagatelizowana! Zobacz, gdzie tracisz pieniądze!

rury-ukladu-wydechowego-samochodu-katalizator freepik

Podaj dalej

W motoryzacji niemal wszystko ma swoją przyczynę i skutek. Samochody to bardzo zaawansowane technologicznie maszyny, dlatego każda usterka ma swoje poważne konsekwencje. Dzisiaj opisana awaria, może wpływać na zużycie paliwa. Jej bagatelizowanie to prosta droga do utraty pieniędzy.

Żyjemy w czasach, gdzie każdy grosz zaczyna mieć znaczenie, dlatego jeśli tylko możemy, warto zainteresować się tym, co dzieje się z naszym samochodem. Spora grupa awarii poza niesprawnością pojazdu wpływa również na zwiększone zapotrzebowanie na paliwo. Bardzo dobrym przykładem dla takiej usterki, jest nieszczelny układ wydechowy. W zależności od tego, gdzie pojawi się pęknięcie, konsekwencje długotrwałej jazdy z popularną dziurą w wydechu mają swoje skutki finansowe.

Uporczywy hałas – najpopularniejszy objaw

Uszkodzenie w układzie wydechowym najczęściej kojarzone jest z hałasem. Dziura w jednym, bądź w kilku elementach konstrukcyjnych wydechu prowadzi do zwiększenia głośności pracy układu. Hałas wydobywający się spod samochodu ma niewiele wspólnego z przyjemnym pomrukiem, czy dźwiękiem sportowego tłumika. Jest to męczące w trakcie dłuższej trasy i może okazać się dobrą przyczyną kontroli przez policję.

bmw-m3-m4-uklad-wydechowy

Ta awaria może sporo kosztować!

Chociaż samo zakupienie i wymiana układu wydechowego jest relatywnie łatwą czynnością, to ukryte konsekwencje powodują, że ta awaria może być droga. Wystarczy powiedzieć o zwiększonym hałasie, wyższym zapotrzebowaniu na paliwo oraz zmienionymi niekorzystnie normami emisji spalin i mamy prawdziwą złą kombinację zdarzeń. Najniebezpieczniejsze dla naszego portfela jest pęknięcie w okolicy katalizatora.

Tam znajdujące się dwie sondy monitorują relację powietrza do paliwa. Jeśli to środowisko przestaje być zamknięte i do układu wydechowego dostaje i jednocześnie wydostaje się powietrze przez dziurę, mamy zaburzenia odczytu. Najczęściej powoduje to nagłe wzbogacenie mieszanki paliwowo-powietrznej. Przekłada się to na zwiększone zapotrzebowanie na paliwo i gorszą emisję spalin.

Zapach spalin w kabinie jest groźny

Jeśli podczas jazdy wyczujemy wyraźny zapach spalin w kabinie, rekomendujemy zapoznać się ze stanem technicznym układu wydechowego. Jest to bardzo niebezpieczny zbiór symptomów, które świadczą o uszkodzeniach w układzie wydechowym i mogą być one realną przyczyną pogorszenia stanu zdrowia przez zatrucie spalinami.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News