Sonda lambda - jej awarię zauważysz w swoim portfelu! Sprawdź, dlaczego

Sonda lambda - jej awarię zauważysz w swoim portfelu! Sprawdź, dlaczego

Sonda lambda – jej awarię zauważysz w swoim portfelu! Sprawdź, dlaczego

Podaj dalej

Istnieje pewna grupa awarii w samochodzie, które odczuwamy w domowym budżecie. Z pewnością do nich należy niesprawna sonda lambda. Jej żywotność jest trudno określić, ponieważ może się ona zepsuć bardzo szybko lub działać przez wiele lat.

Sonda lambda ma bardzo łatwe zadanie i zarazem odpowiedzialne. Dokonuje ona stałego pomiaru składu spalin, a zwłaszcza ilości zawartego w nich tlenu. Kontroluje ona proporcje paliwa i powietrza wspólnie z komputerem pokładowym. Standardowa relacja paliwa do powietrza to 1 do 14,7 (1 kg paliwa na 14,7 kg powietrza). Jest to wzorcowy parametr. Każde odchylenie od normy sprawia, że odczuwamy je w portfelu.

Sonda lambda może zwiększyć zużycie paliwa o 50%!

Przy obecnych cenach paliw każda rzecz, która podwyższa zużycie paliwa, jest bardzo niechętnie widziana wśród niemal wszystkich kierowców. Sonda lambda w pewien sposób psuje się niezauważalnie, jednak do czasu, ponieważ, gdy jej wskazania odbiegają od prawidłowych, najczęściej wzrasta zużycie paliwa. W skrajnych sytuacjach może być ono nawet o 50% większe od standardowego.

diesel-spalanie-oszczedne-wskazowka

Spadek mocy silnika – tutaj też może być winna sonda

Ze względu na to, że sonda lambda współpracuje z komputerem pokładowym i od jej wskazań zależy między innymi ilość spalanego paliwa i częściowo moc samochodu, jeśli działa ona niezbyt poprawnie, może również ograniczyć moc samochodu. Więc gdy nasze auto zaczęło mieć zadyszkę, warto przyjrzeć się również temu elementowi.

dacia-duster-silniki

Czy można wydłużyć żywotność sondy lambda?

Skoro jest to awaria, która może sporo kosztować nasz domowy budżet pod kątem wzrostu spalania oraz potencjalnych wydatków na jej wymianę, czy można wydłużyć jej działanie? Tutaj odpowiedź nie jest jednoznaczna. Eksperci są zgodni, że brakuje w stu procentach skutecznych zasad, które pomogą utrzymać sondę lambda w idealnym stanie najdłużej jak to możliwie.

W optymalnych warunkach powinna ona wytrzymać około 100 000  – 200 000 km. Wpływ na jej żywotność ma ogólna kondycja jednostki napędowej oraz jakość tankowanego paliwa. Warto wlewać do zbiornika paliwo uznanych na rynku producentów. W ten sposób nieznacznie możemy wydłużyć jej żywotność w swoim samochodzie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News