Skandal w Ameryce! Legendę doceniono zbyt późno!

Skandal w Ameryce! Legendę doceniono zbyt późno!

NASCAR Xfinity Series

Podaj dalej

Od czasu do czasu dzieją się historie nieprawdopodobne, a jedna z nich pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Skandal na cały kraj ciągnął się dekadami!

Sport i uprzedzenia rasowe

Sport z założenia powinien być oparty na rywalizacji fair play, a o ostatecznym wyniku powinien decydować przede wszystkim uczciwy wynik, który jednoznacznie pokazuje, kto okazał się lepszy w danej dyscyplinie. Jednak na przestrzeni tysięcy lat ludzie w sporcie dopuszczali się oszustw. Przekupstwa, zakłamanie rezultatów i błędy wielokrotnie zmieniły losy wielu dyscyplin i ukształtowały je na zawsze. Szczególnie bolesne są wydarzenia, które dyskryminują człowieka, tylko z powodu jego koloru skóry lub pochodzenia. Stany Zjednoczone w XX wieku miały poważny problem z uprzedzeniami rasowymi. Jedno z nich szczególnie zabolało fanów motoryzacji.

Skandal przez błędy techniczne?

Wyścigi samochodowe w latach 60. XX wieku na całym świecie, w tym również w Stanach Zjednoczonych przechodziły dynamiczny rozwój. Pojazdy były coraz szybsze, a poziom skomplikowania zawodów wymagał coraz lepszego sprzętu. Szybko okazało się, że w takich wyścigach, jak NASCAR, gdzie jazda po owalnym torze przez dziesiątki okrążeń to standard, potrzeba lepszego systemu pomiaru okrążeń. Zawodnicy zdublowani mieszali się z kierowcami na właściwym kółku, a to stworzyło serię problemów z wynikami. Raz w historii, gdy doszło do błędu, który dopiero dostrzeżono po zawodach, zmiana decyzji trwała dekady i wywołała skandal.

Początki Nascar
Tak wyglądały początki ścigania w serii NASCAR.

Ponad pół wieku oczekiwania na sprawiedliwość!

Bohaterem tego artykułu jest wyjątkowa postać: Wendell Scott, czarnoskóry kierowca wyścigowy, obecnie prawdziwa legenda serii NASCAR, która znajduje się w galerii sław tej dyscypliny. Jednak w 1963 roku Wendell został skrzywdzony przez błędy pomiarowe i mimo realnej wygranej w wyścigu Jacksonville 200 to Buck Baker odebrał puchar za pierwsze miejsce. Scott decyzją sędziów uplasował się na trzecim miejscu.

Z czasem NASCAR naprawiało swoje błędy, między innymi poprzez dołączenie nazwiska Scotta do galerii sław, czy uznanie wyniku. Jednak prawdziwe zwieńczenie całej sytuacji nastąpiło niedawno. Puchar za wygraną w wyścigu w 1963 roku z rąk prezesa serii NASCAR odebrał jego syn. Od triumfu do odebrania trofeum minęło rekordowe 58 lat!

Przeczytaj również