Samochód przygotowany na jesień?! Przeczytaj, co musisz zrobić!

Samochód przygotowany na jesień?! Przeczytaj, co musisz zrobić!

samochod na drodze

Podaj dalej

Sezon letni jest obecnie tylko dobrym wspomnieniem. Jesień wkroczyła do naszego życia wielkimi krokami, dlatego trzeba być przygotowanym. Jeśli chcemy uniknąć drobnych problemów, warto zadbać o samochód w tym czasie.

Jesień to przede wszystkim piękne kolory liści, ostatnie ciepłe dni w roku oraz większe wyzwanie dla kierowców i ich czterech kółek. Szybciej zapada zmrok, więcej pojawia się opadów deszczu, wzrasta wilgotność temperatury, a cały proces przygotowania do następnej pory roku – zimy podsumowują regularne przymrozki.

Sprawdź kondycję filtra kabinowego!

Na początek kondycja filtra kabinowego, ponieważ spora grupa kierowców zapomina o jego istnieniu. To on odpowiada między innymi za dobrą jakość powietrza we wnętrzu samochodu. Po letnim sezonie jego sprawność może być już na wykończeniu. Mniejsza skuteczność oznacza między innymi zwiększone parowanie szyb. Dodatkowo dobrym pomysłem jest sprawdzenie drożności kanałów wentylacyjnych w aucie. Tę czynność można zrobić w profesjonalnym warsztacie i poddać je dezynfekcji, a także ozonowaniu.  Ze względu na częstsze opady deszczu w kabinie polecamy wymienić dywaniki materiałowe na ich gumowe odpowiedniki. Wilgoć, która zgromadzi się w tym filcowym materiale dużo trudniej usunąć, co także wspiera parowanie szyb.

filtr kabinowy Audi A3 motofanpl

Zabezpiecz uszczelki przed mrozem

Nieco staroświeckim, ale nadal skutecznym sposobem na przygotowanie samochodu do sezonu jesienno-zimowego, jest zabezpieczenie uszczelek w aucie. Przymrozki i mogą w pewien sposób „chwycić” uszczelkę i przy otwieraniu zamarzniętych drzwi łatwo ją uszkodzić. Na rynku znajdziemy szereg preparatów, które pomogą tego uniknąć. Sprawdzi się również klasyczna wazelina.

Samochód z niewidzialną wycieraczką i nowymi piórami

Optymalna widoczność to jeden z priorytetów w czasie szybciej zapadającego zmroku i trudnych warunków pogodowych. Ocena stanu technicznego wycieraczek, ich ewentualna wymiana i nałożenie na szybę preparatu, który powszechnie nazywa się niewidzialną wycieraczką, to bardzo dobry pomysł. Zmniejszamy w ten sposób zużycie wycieraczek i jednocześnie mamy dobrą widoczność w deszczu.

wycieraczka deszcz

Wymień żarówki i sprawdź elektronikę!

W sezonie jesiennym dużo częściej używamy świateł mijania, zwłaszcza gdy auto ma światła do jazdy dziennej. Dlatego skontrolujmy, czy wszystkie żarówki są sprawne. Krótka wizyta w stacji kontroli pojazdów, żeby ocenić ustawienie świateł, również wpłynie na bezpieczeństwo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News