Samochód może stracić stabilność na zakrętach! Ta usterka jest niebezpieczna!

Samochód może stracić stabilność na zakrętach! Ta usterka jest niebezpieczna!

szybka jazda diesel

Podaj dalej

Samochód powinien zapewniać stabilność prowadzenia, ponieważ ona wpływa między innymi na poczucie bezpieczeństwa. Gdy jazda zaczyna być poza kontrolą kierowcy, robi się bardzo niebezpiecznie! Auto podczas tej awarii może całkowicie utracić stabilność, dowiedz się dlaczego.

Praktycznie cały układ zawieszenia ma wpływ na to, jak prowadzi się dany pojazd. Kierowca z odpowiednim doświadczeniem, może z łatwością wyczuć, że coś jest nie tak w poszczególnych elementach konstrukcyjnych sprężyn, amortyzatorów, czy elementów gumowych. Wtedy zmienia się nie tylko charakterystyka właściwości jezdnych, ale do naszych uszu dobiegają różnego rodzaju stuki. Te niepokojące dźwięki powinny zwrócić naszą uwagę!

Czym jest układ stabilizacji zawieszenia?

Nawet kierowcy o niewielkim poziomie wiedzy technicznej zapewne zdają sobie sprawę z tego, że zawieszenie pojazdu jest złożone z wielu części. Każda z nich odgrywa swoją rolę i powinna działać idealnie. Szczególnie jeśli mówimy o układzie stabilizacji zawieszenia. Na ten swego rodzaju mechanizm składa się sporo elementów metalowo-gumowych. Trzeba wspomnieć między innymi o tulejkach stabilizatora, łącznikach i drążkach stabilizatora.

Samochód wydaje dźwięki na nierównościach? Sprawdź to!

Sezon jesienno-zimowy może nie jest najlepszym czasem na naprawy zawieszenia, ponieważ po zimie i dziurawych drogach mogą pojawić się kolejne usterki. Jednak bardzo często awaria zdarzy się w najmniej odpowiednim momencie. Dlatego, jeśli samochód zaczyna stukać w zawieszeniu podczas jazdy po nierównościach, pora zainteresować się gumowymi podzespołami zawieszenia.

dziura w drodze

Najczęściej źródłem stuków są zużyte tulejki stabilizatora  lub uszkodzone sworznie kulistych łączników stabilizatora. Omawiany hałas powoduje pojawiający się luz na skutek wyrobienia się gumowych elementów. Podczas ruchów zawieszenia drążek stabilizatora luźno porusza się w tulejkach, co wyraźnie słychać.

Konieczna jest wizyta w warsztacie!

Tego rodzaju symptomy powinny skłonić każdego kierowcę do umówienia wizyty w najbliższym warsztacie mechanicznym.  Zużycie elementów gumowych zawieszenia to początek poważniejszych awarii. Dlatego wedle zasady: lepiej zapobiegać niż leczyć, warto możliwie szybko udać się na diagnozę i naprawę problemów z układem zawieszenia.

W skrajnych sytuacjach poważne uszkodzenie stabilizatora może doprowadzić do utraty stabilności pojazdu w czasie jazdy. A każda strata kontroli nad kierunkiem ruchu jest ogromnym zagrożeniem w ruchu drogowym.

naprawa serwis diesel

 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News