Rondo i najpopularniejsze błędy! A Ty wiesz, jak przejechać to skrzyżowanie?

Rondo i najpopularniejsze błędy! A Ty wiesz, jak przejechać to skrzyżowanie?

Podaj dalej

Rondo wpisało się w architekturę wielu polskich miast. Spotykamy je na osiedlach, dużych skrzyżowaniach i na terenie centrów handlowych. Jak się po nich poruszać? Kto ma pierwszeństwo i na co zwracać uwagę? O tym wszystkim dzisiaj opowiemy w skrócie!

Na początek, krótkie przypomnienie, że w polskich przepisach ruchu drogowego funkcjonuje coś takiego, jak skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Jest to właśnie nasze popularne rondo, które może wzbudzać kontrowersje u wielu kierowców. Kiedy włączyć kierunkowskaz i z jakiego pasa zjeżdżać z ronda? To prawdopodobnie są najczęstsze pytania, jakie pojawiają się w głowach ludzi za kierownicą.

Rondo i kierunkowskazy, czyli jak informować innych?

Sprawa kierunkowskazów, jako sygnalizowanie swoich manewrów na drodze ogólnie może wzbudzać kontrowersje. Rondo jednak tę sytuację bardzo szybko wyjaśnia, ponieważ jako skrzyżowanie o ruchu okrężnym i w dodatku jednokierunkowym skłania kierowców do używania jednego kierunku.

kiedy włączyć kierunkowskaz na rondzie
fot. pixabay

Przy wjeździe na rondo nie ma potrzeby włączać prawego, ani lewego kierunkowskazu. Z założenia wiadomo, że wszyscy ludzie na rondzie pojadą w prawo. Wybór pasa, po którym się przemieszczamy, powinien nastąpić, przed wjazdem na ten rodzaj skrzyżowania. Podczas jazdy używamy niemal wyłącznie prawego kierunkowskazu.

Kto i gdzie ma pierwszeństwo?

Krótko mówiąc na rondzie obowiązuje „zasada prawej ręki”, jak na wielu innych skrzyżowaniach. Pewnym wyjątkiem od tej reguły jest znak „ustąp pierwszeństwa”. Wtedy osoby, które chcą wjechać na skrzyżowanie o ruchu okrężnym, muszą ustąpić ludziom poruszającym się już po rondzie.

W przypadku zmiany pasa ruchu na rondzie obowiązują takie same zasady, jak na każdym innym fragmencie drogi. Kierowca, który chce zmienić kierunek jazdy, musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić miejsca innym użytkownikom ruchu jadącym po swoim pasie.

Rondo, czyli dokąd prowadzą pasy?

Największym wyzwaniem dla większości kierowców, którzy mają drobne problemy z poruszaniem się po rondzie, jest wybór odpowiedniego pasa ruchu. Warto zwrócić uwagę na to, czy znaki przed rondem wyznaczają kierunki jazdy dozwolone na poszczególnych pasach ruchu.

Można powiedzieć, że na rondzie obowiązują następujące zasady: jazda w lewo lub zawracanie wymaga, zajmowania lewego skrajnego pasa, jadąc w prawo – skrajny prawy. W przypadku jazdy na wprost– jeśli nie wykluczają tego znaki drogowe – jest dopuszczalna z każdego pasa. Z praktycznego punktu widzenia najlepiej podczas jazdy prosto zająć prawy pas, ponieważ odchodzi nam obowiązek puszczenia pojazdów na prawym pasie, gdy znajdujemy się na skrajnym lewym i chcemy zjechać swoim zjazdem.

kierowca kierowcow droga

Pamiętajmy jednak, że zawracanie na rondzie przy wykorzystaniu skrajnego prawego pasa, jest złamaniem zasad dobrego wychowania na drodze oraz przepisów ruchu drogowego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News