Prawo jazdy nie dla każdego?! Czy to rozwiąże problemy na drogach?

Prawo jazdy nie dla każdego?! Czy to rozwiąże problemy na drogach?

kierowca redukcja punktow karnych prawo jazdy

Podaj dalej

Współcześnie prawo jazdy jest czymś, co przestaje wzbudzać społeczne uznanie. Uprawnienia do prowadzenia pojazdów powoli tracą na swoim prestiżu, ale czy to dobrze?

Legendarnym przykładem, jak łatwo można zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów, są Stany Zjednoczone. Poziom skomplikowania egzaminu teoretycznego i praktycznego jest zdecydowanie inny w porównaniu do Polski. Złośliwi powiedzą, że widać to na zbitkach ujęć, które pokazują dziwaczne manewry kierowców. Ale czy w Polsce jest lepiej?

Ułańska fantazja ciągle daje o sobie znać

Można odnieść wrażenie, że Polacy niemal w genach mają duży dystans do tego, co proponuje im ustawodawca. Lata socjalizmu, omijania cenzury, wcześniej okupacja niemiecka i wiele różnych krzywd ze strony rządzących wpłynęło na to, jak Polacy postrzegają władzę i przepisy. Mamy poczucie, że wiemy lepiej, co jest dla nas dobre, więc zaczynamy działać po swojemu.

wypadek kolizja ubezpieczenie oc ulga finansowa zniżka obniżka
fot. pixabay

Oczywiście są przykłady, w których taki opór społeczny był korzystny, ponieważ dzięki niemu jako naród przetrwaliśmy. Jednak zdarza się, że na drogach być może już wrodzony brak pokory daje o sobie znać.

Mistrzowie kierownicy, którzy jeżdżą szybko, ale bezpiecznie!

Różnego rodzaju badania ankietowe wśród kierowców pokazują, że większość respondentów uważa, że jest wzorem kierowcy, niemal mistrzem świata, który mógłby wygrywać w Formule 1 lub w WRC, gdyby jego kariera nieco inaczej się potoczyła. Jednym z najsłynniejszych opisów swoich umiejętności za kierownicą, jest stwierdzenie – jeżdżę szybko, ale bezpiecznie. Co do zasady logiki się to nieco wyklucza, ponieważ wraz ze wzrostem szybkości rośnie też ryzyko zdarzenia się rzeczy mniej przewidywalnych.

Prawo jazdy niczym licencja pilota?

Być może bardziej rygorystyczne procedury kwalifikowania osób do ubiegania się o prawo jazdy, pomogą w zmianie zachowań na drogach? Przykładowo ułamek społeczeństwa ma licencję pilota lub może legalnie prowadzić lokomotywę. Świadomość zagrożeń i przestrzeganie procedur w tych dwóch przypadkach ogranicza brawurowe zachowania i wypadki do minimum.

bezterminowe prawo jazdy

Wyzwaniem z punktu widzenia Polski jest jednak to, że spora grupa ludzi nie ma zbytnio innej możliwości. Musi mieć prawo jazdy, żeby funkcjonować, ponieważ brakuje alternatywnych tanich i szybkich środków komunikacji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News