Płukanie układu klimatyzacji - sprawdź, kiedy jest ono obowiązkowe!

Płukanie układu klimatyzacji - sprawdź, kiedy jest ono obowiązkowe!

Klimatyzacja

Podaj dalej

Układ klimatyzacji powinien być używany przez cały rok, ponieważ wtedy jego szanse na długotrwałe działanie znacząco rosną. Jednak jak wszystko w samochodzie czasem się zużywa i wymaga naprawy, albo płukania. Kiedy jest ono konieczne?

Pewna grupa kierowców nadal ma obawy przed używaniem przycisku w samochodzie oznaczonego, jako „AC”. Ta niepewność wzrasta w sezonie jesienno-zimowym, gdzie bardziej używamy ogrzewania i dmuchawy, niż samej klimatyzacji. Jest to bardzo duże niedopatrzenie, ponieważ układ ten pomaga dużo efektywniej usunąć wilgoć z wnętrza pojazdu. Dodatkowo parownik i sprężarka, które mają okazję do pracy, są mniej narażone na pojawienie się korozji.

Kiedy płukanie układu klimatyzacji to jest obowiązek?

Tak jak wspomnieliśmy na początku, istnieją sytuacje, w których przepłukanie układu klimatyzacji to jest nasz obowiązek. Z reguły chodzi o czynności serwisowe, gdzie jednym z punktów jest wspomniany „zabieg” w samochodzie. Oczywistym powodem płukania układu są znajdujące się w nim elementy, które ograniczają przepływ czynnika klimatyzacji. Na drugim miejscu możemy ustawić usunięcie starego, zużytego oleju. Na trzecim miejscu konieczność regeneracji lub wymiany skraplacza lub wymienników ciepła. Uzupełnienie poziomu oleju i potrzebnego kontrastu UV.

nabijanie klimatyzacja zimno

Zadbaj o jakość świadczonych usług

W przypadku serwisowania i płukania układu klimatyzacji wszelkie oszczędności nie są wskazane. Przede wszystkim dlatego, że do skutecznego przeprowadzenia tej czynności potrzebujemy specjalistycznego sprzętu, a także odpowiednich preparatów czyszczących np na bazie organicznych substancji. Serwis musi też znać kierunek płukania i wiedzieć, jakie elementy układu klimatyzacji wymagają osobnego czyszczenia.

Kluczowe jest również usuwanie zanieczyszczeń i śladów po całej akcji związanej z płukaniem układu klimatyzacji. Jednym ze skutecznych sposobów na osuszenie wszystkich zakamarków jest próżnia. Musi być ona zrobiona w określony sposób i dodatkowo trwać odpowiednio długo. W przeciwnym razie niedociągnięcia związane z płukaniem układu klimatyzacji dadzą szybko o sobie znać i na horyzoncie potrzebna będzie kolejna wizyta w specjalistycznym serwisie.

Tutaj dużym błędem mogą być wszelkiego rodzaju oszczędności, a także słabe rozeznanie się w opiniach na temat świadczonych usług. Szczególnie że płukanie układu klimatyzacji to dość wyjątkowa czynność serwisowa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News