Opony z kolcami, czy łańcuchy na koła? Sprawdź, gdzie można ich używać!

Opony z kolcami, czy łańcuchy na koła? Sprawdź, gdzie można ich używać!

opony zimowe

Podaj dalej

Z roku na rok zima jest coraz bardziej nieprzewidywalna. Nagłe ataki śnieżyc i spadki temperatury sprawiają, że opony z kolcami i łańcuchy śniegowe wydają się coraz trudniejsze do użycia, ale czy na pewno?

Opony z kolcami wielu kierowców traktuje jako absolutną egzotykę, choć stosuje się je przede wszystkim w krajach ze srogimi zimami. Łańcuchy na koła kojarzone przede wszystkim z terenami górskimi, są już jednak elementem wyposażenia, które warto mieć pod ręką w trakcie zimowych wyjazdów po Polsce i innych krajach Europy.

Opony z kolcem krótkim i długim, tylko w wyjątkowych przypadkach!

W polskich realiach pogodowych zima mroźna i śnieżna, która pokrywa drogi grubą warstwą śniegu i lodu występuje bardzo rzadko. Z reguły służby porządkowe prędzej lub później radzą sobie z nadmiarem białego puchu. Jednak nie oznacza to, że opony z kolcami nie mają w Polsce racji bytu! Kierowcy mocno zainteresowani sportowymi wrażeniami z jazdy kupują odpowiednie komplety ogumienia i korzystają z nich, gdy tylko pozwalają na to warunki. Istnieje tylko jeden wymóg – musi to być teren wyłączony z ogólnodostępnego ruchu, najlepiej teren prywatny. Trzeba mieć również świadomość, że jazda na oponie kolcowanej niszczy dużo mocniej nawierzchnię drogi.

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Mimo tego znajdziemy w Europie państwa, gdzie pod pewnymi, szczególnymi warunkami możemy korzystać z opon wyposażonych w krótki kolec. Do tego grona zalicza się między innymi część Austrii, Szwajcarii oraz szeroko rozumiane kraje nordyckie. Jednak przed wyjazdem do tych regionów świata, dużo lepszym pomysłem są łańcuchy śniegowe na koła.

Łańcuchy na koła – powszechny sposób na poprawę przyczepności zimą

Uniwersalnym sposobem na poprawę przyczepności kół w warunkach zimowych są łańcuchy śniegowe na koła. W Polsce i w innych krajach Unii Europejskiej zasady używania tego rodzaju akcesoriów szczegółowo określają przepisy. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Polecamy przed wyjazdem w tereny górskie i podgórskie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi zasadami stosowania łańcuchów, ponieważ jazda bez nich w wyznaczonym obszarze może skończyć się mandatem karnym.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News