W świecie motoryzacji krąży wiele mitów dotyczących terminu ważności oleju silnikowego. Często są one efektem ograniczonych informacji udostępnianych przez producentów i błędnych interpretacji użytkowników. Jak więc rzeczywiście wygląda kwestia przydatności olejów samochodowych?
Olej silnikowy ma ograniczoną przydatność
Na forach i w artykułach motoryzacyjnych można natrafić na niepokojące teorie. Niektóre z nich sugerują, że olej samochodowy nie ma określonego terminu ważności, a jego użyteczność jest nieograniczona. Jest to jednak błędne przekonanie. Olej silnikowy, choć nie jest produktem spożywczym, ma ograniczony czas przydatności, który zależy od wielu czynników.
Termin przydatności różnych rodzajów olejów:
Według informacji od czołowych producentów, oleje silnikowe zachowują swoją pełną przydatność przez określony czas:
- Oleje mineralne i półsyntetyczne: minimum 5 lat.
- Oleje w pełni syntetyczne: do 10 lat.
Problem z rozróżnieniem olejów samochodowych w Polsce
W Polsce brakuje jasnych norm umożliwiających jednoznaczne rozróżnienie olejów syntetycznych od innych. W innych krajach europejskich normy te są dobrze znane, ale u nas praktycznie każdy olej z domieszką bazy syntetycznej może być sprzedawany jako syntetyczny. To oznacza, że niewłaściwie przechowywany 8-letni olej może nie spełnić swoich zadań, stając się „czarną zupą” o ograniczonych właściwościach smarnych i chłodzących.
Jakie warunki są bezpieczne dla smarowania silnika?
Poza okresem przydatności do użytkowania określonym przez producentów, na sprawność oleju ma także wpływ sposób przechowywania. Jeśli warunki są zbyt skrajne, olej traci swoje właściwości. Bardzo dużym zagrożeniem dla smarowania silnika jest wilgoć. Dlatego rekomendujemy, aby olej był przechowywany w środowisku polecanym przez producenta – w temperaturze od 0 do +20℃, bez dostępu światła słonecznego, wilgoci i innych zanieczyszczeń, w hermetycznie zamkniętym opakowaniu. Olej w beczkach starzeje się szybciej, a jego przydatność do użycia wynosi maksymalnie 36 miesięcy, pod warunkiem idealnego przechowywania.
Jak unikać zagrożeń związanych ze starym olejem?
Najbezpieczniej jest nie używać olejów silnikowych starszych niż 5 lat. Mimo że starszy olej może wciąż być dobrym środkiem smarnym, ryzyko związane z jego użyciem nie jest tego
Decyzja o wyborze oleju zawsze należy do użytkownika. Jednak pamiętając o swoim aucie, bezpieczeństwie jazdy i finansach, warto zawsze wybierać świeższy olej silnikowy. W długoterminowym rozrachunku, oszczędność kosztów na zakupie nowego oleju nie przeważy nad ryzykiem kosztownego remontu silnika.
Bardzo ważnym aspektem jest również ochrona środowiska. Olej silnikowy powinien trafić do miejsc, które zajmują się jego profesjonalną utylizacją. W ten sposób mamy pewność, że jego związki chemiczne unikną kontaktu z glebą, nie zatrują wód gruntowych lub zwierzęta nie będą miały z lepką substancją żadnego kontaktu. Smarowanie jednostki napędowej wylane do przysłowiowego lasu, jest poważnym zagrożeniem dla zwierząt.
Dlatego rekomendujemy wybierać serwisy, gdzie obsługa podejmuje się profesjonalnego przechowywania, a następnie utylizacji przepracowanego oleju. Być może wykonanie takiej usługi okaże się droższe, jednak konsekwencje za nieprawidłowe wyrzucanie odpadów też mogą być bolesne dla naszego portfela. W związku z tym w naszej opinii nie opłaca się ryzykować.
Za wyrzucenie starego oleju silnikowego do zwykłego śmietnika grozi kara grzywny do 5000 złotych. W przypadku firm konsekwencje finansowe są wielokrotnie wyższe, ponieważ możemy zapłacić nawet do 500 tysięcy złotych mandatu. W związku z tym nielegalne utylizowanie oleju jest grą wysokiego ryzyka.a