Kierowco, zmieszanie ze sobą tych dwóch olejów grozi katastrofą! Nigdy tego nie rób!

Kierowco, zmieszanie ze sobą tych dwóch olejów grozi katastrofą! Nigdy tego nie rób!

Kierowco, zmieszanie ze sobą tych dwóch olejów grozi katastrofą! Nigdy tego nie rób!

Podaj dalej

Można powiedzieć – olej, jaki jest, każdy widzi, więc wszelkie rozważania na ten temat mijają się z celem. Okazuje się, że jest dokładnie odwrotnie i należy wiedzieć, jakie oleje zmieszane ze sobą mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy!

Od czasu do czasu niemal każdy kierowca ma pewną pokusę, żeby wlać do silnika inny olej, niż rekomenduje producent. W pewnych sytuacjach faktycznie może to być lepsze rozwiązanie, jednak ze względów bezpieczeństwa i w wielu przypadkach również gwarancji, rekomendujemy zachowanie zdrowego rozsądku i procedur. Mimo tego puśćmy odrobinę wodzę fantazji i zastanówmy się, co się wydarzy, jeśli zmieszamy ze sobą olej do skrzyni biegów z olejem silnikowym?

Olej do skrzyni biegów – o czym musisz wiedzieć?

Bardzo dużo uwagi poświęca się na wymianę korzyści i wad różnych rodzajów oleju silnikowego. Nieco po macoszemu traktuje się oleje do skrzyni biegów. Pełnią one bardzo porównywalną rolę do smarowania potrzebnego w jednostce napędowej. Olej do przekładni powinien spełniać określone przez producenta samochodu normy jakościowe i lepkościowe. Jednocześnie, jak każdy inny olej podlega on okresowej wymianie. Niestety część producentów uważa, że ich przekładnie są bezobsługowe, więc jakakolwiek wymiana oleju przez cały okres użytkowania pojazdu jest zbędna. W większości przypadków to jest mocne nadużycie i dla własnego spokoju, a także trwałości skrzyni biegów rekomendujemy wymianę oleju przynajmniej co 60 000 – 90 000 km.

manulna skrzynia biegów eksploatacja i serwis
LiquiMoly Polska

Olej w skrzyni biegów odpowiada za obniżenie tarcia pomiędzy poszczególnymi elementami całego układu. Pracuje on w zdecydowanie mniej zróżnicowanych temperaturach, niż olej silnikowy. Potrzebuję nieco więcej czasu, żeby się rozgrzać, jednak jego temperatura robocza rzadko przekracza 100 stopni Celsjusza.

Czy można zmieszać ze sobą olej silnikowy i do skrzyni biegów?

Ze względu na zupełnie inne przeznaczenie tych dwóch cieczy za wszelką cenę należy unikać ich wymieszania się ze sobą. Nawet w sytuacjach podbramkowych dużo lepszym rozwiązaniem będzie dolanie oleju silnikowego o zupełnie innych parametrach do jednostki napędowej i odwrotnie do skrzyni biegów.

Olej silnikowy pozbawiony jest specjalnych dodatków tarciowych, które pomagają z łatwością zmieniać biegi. Z drugiej strony olej stosowany do przekładni nie ma dodatków alkalicznych. Niezbędnych do neutralizowania kwaśnych produktów spalania paliwa w silniku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News