Jedziesz na wycieczkę z bagażnikiem rowerowym? O tym należy pamiętać!

Jedziesz na wycieczkę z bagażnikiem rowerowym? O tym należy pamiętać!

Bagażnik rowerowy

Podaj dalej

Sezon wiosenny to dla sporej grupy osób początek nowej przygody z rowerami w roli głównej. Jeśli w najbliższym czasie jedziesz na wycieczkę z bagażnikiem rowerowym, pamiętaj o tych kilku prostych zasadach, które pozwalają podróżować bezpiecznie.

Od wielu lat wiadomo, że najważniejsze jest odpowiednie przygotowanie do każdego zadania. W przypadku wycieczki rowerowej także należy postawić na właściwie przygotowanie się do wyjazdu. Dlatego przed zapakowaniem rowerów na platformę przypinaną do haka holowniczego lub przymocowaniu ich na dachu, warto wykonać kilka podstawowych czynności.

Jedziesz na wycieczkę rowerową? Sprawdź, czy masz wszystkie akcesoria

W czasie przerwy zimowej nawet jeśli chowamy bagażnik rowerowy cały czas w to samo miejsce, możemy zgubić kilka drobiazgów, które mogą okazać się bardzo potrzebne. Dlatego przed wyruszeniem w drogę warto na spokojnie rozłożyć cały zestaw bagażnika rowerowego i wspólnie z instrukcją obsługi bagażnika spojrzeć, czy mamy do dyspozycji wszystkie elementy konieczne do bezpiecznego przymocowania bagażnika oraz naszych jednośladów.

Bezpieczny montaż bagażnika rowerowego i sprzętu

Następnym krokiem powinno być sprawdzenie, czy potrafimy w bezpieczny sposób zamontować bagażnik rowerowy na hak holowniczy lub na relingi dachowe. Do tego trzeba dołączyć rowery, żeby sprawdzić, czy faktycznie trzymają się one całej konstrukcji bagażnika. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie tego nieco wcześniej niż w dniu wyjazdu. W ten sposób mamy czas na dopracowanie szczegółów montażu i możemy uzupełnić ewentualne braki w naszych akcesoriach.

stojak na rowery
fot. rowerowy torun

Pamiętaj, że auto ma inne wymiary!

Jedną z najważniejszych zasad jazdy samochodem z bagażnikiem rowerowym na dachu lub na platformie umieszczonej na haku jest to, że nasze auto zyskuje dodatkowe centymetry. Są one odpowiednio na długość lub na wysokość w zależności, jaki rodzaj bagażnika sobie wybierzemy. W tej sytuacji bagażnik umieszczony na dachu ogranicza nasze możliwości w przypadku wjazdu na parkingi podziemne lub kryte w galeriach handlowych. Mogą pojawić się również kłopoty z wjazdem na niektóre pokłady promu.

W przypadku bagażników rowerowych montowanych na haku holowniczym należy pamiętać o tym, że nasze auto jest dłuższe. W tej sytuacji wszelkiego rodzaju manewry parkowania związane z cofaniem powinny uwzględniać o kilkadziesiąt centymetrów dłuższy samochód.

diesel benzyna strefy czystego transportu
fot. pixabay

Skontroluj oświetlenie w swoim bagażniku!

Na koniec jedna bardzo ważna sprawa z punktu widzenia bezpieczeństwa – platformy rowerowe montowane na hak holowniczy mają dodatkowy zestaw oświetlenia i powinny mieć one swoją, trzecią tablicę rejestracyjną. Kontrola świateł i przymocowanie dodatkowej rejestracji przed wyruszeniem w drogę to nasz obowiązek.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News