Chcesz kupić felgi do samochodu? Pamiętaj o tych wskazówkach!

Koła w samochodzie są jednym z najważniejszych elementów, które odpowiadają za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Felga łączy oponę z pojazdem oraz pomaga przenieść moc silnika na koła napędowe. Jeśli jest niewłaściwie dobrana, możemy mieć kilka kłopotów.

Audi felga
Podaj dalej

Kierowców możemy podzielić na dwie grupy: pierwsza przywiązuje bardzo dużą uwagę do tego, jak wyglądają felgi w ich samochodzie. Druga grupa zdecydowanie mniejszą uwagę przykłada do estetyki. Każdy z tych kierowców musi wziąć jednak pod uwagę te same parametry, bez których dobranie optymalnej felgi, jest bardzo trudne.

Zwróć uwagę na rozstaw śrub

Felga powinna być dostosowana do ilości otworów na śruby, które znajdują się w piaście. Wygląd zewnętrzny niewiele da, jeśli nie będzie możliwości przykręcenia felgi do piasty. Istotna jest również średnica śrub, ponieważ do niej dopasowujemy określone szpilki lub nakrętki. Najczęściej producenci felg opisują to w ten sposób: 5×112, co oznacza pięć śrub po 112 mm średnicy każda.

Felga Mercedes
Fot. pixabay.com

Chcesz kupić felgi? Pamiętaj o średnicy!

Drugim najważniejszym parametrem, który należy wziąć pod uwagę poza rozstawem śrub, jest średnica felgi. Każdy producent ma z góry określoną fabryczną minimalną i maksymalną średnicę felgi. Od jej wymiarów zależy profil opony. Najczęściej im średnica felgi jest większa, profil opony jest niższy. Wraz ze spadkiem profilu opony zmniejsza się również komfort jazdy.

Szerokie felgi to wyższe spalanie!

Przy obecnych cenach paliw wiele osób zwraca baczną uwagę na to, ile pali ich samochód. Z praw fizyki wiadomo, że im wyższe są opory toczenia, tym więcej energii potrzeba do wykonania tej samej pracy. W skrócie, jeśli decydujemy się na szersze felgi, a co za tym idzie również opony, musimy liczyć się z wyższym spalaniem.

Zwróć uwagę na oryginalne propozycje

Miłośnicy tuningu z pewnością mają odmienne zdanie na temat tego, jaka felga najlepiej pasuje do konkretnego samochodu. Czasami wokół zbyt daleko posuniętych modyfikacji pojawiają się swego rodzaju zawirowania prawne. Chociażby kontrowersje związane z tym, czy koła mogą wystawać poza obrys karoserii.

Dlatego jeśli chcemy uniknąć zbyt wielu kontaktów z policją najlepiej zainteresować się dedykowanymi, oryginalnymi propozycjami felg dla konkretnej marki pojazdu.

Przeczytaj również