Akumulator - najpopularniejsze awarie! Łatwo można ich uniknąć!

Akumulator - najpopularniejsze awarie! Łatwo można ich uniknąć!

akumulator

Podaj dalej

Akumulator jest obecnie jednym z podstawowych urządzeń w każdym współczesnym samochodzie. Od jego sprawności zależy, czy wszystkie systemy bezpieczeństwa działają. Jeśli choć w jednym z tych układów pojawi się drobny błąd, może on unieruchomić auto i być powodem wielu problemów.

W okresie jesienno-zimowym szczególnie ważne jest zainteresowanie się stanem technicznym akumulatora. Niższe temperatury o poranku i przymrozki nocami to powoli codzienność, która czeka niemal każdego kierowcę. Warto w tej sytuacji mieć szansę na uruchomienie pojazdu po dłuższym postoju na zimnie. Dlatego dzisiaj przedstawiamy najpopularniejsze przyczyny usterek akumulatora i jednocześnie pokażemy, jak niewiele potrzeba zaangażowania, żeby ich uniknąć!

Daj szansę akumulatorowi na naładowanie!

Jedną z najważniejszych rzeczy, którą trzeba zrobić regularnie, jest ładowanie akumulatora „do pełna”. Bateria powinna mieć okazję nieco tracić swoich parametrów i później je odzyskiwać, przez co pracuje ona w optymalnych dla siebie warunkach. Gdy jeździmy tylko na krótkich dystansach, nasze podtrzymanie prądu w samochodzie działa pod dużym obciążeniem. Ciągły brak odpowiedniego doładowania uszkadza akumulator.

diesel samochod akumulator

Akumulator musi być właściwie podłączony!

Druga z pozoru oczywista rzecz – akumulator w samochodzie musi być właściwie podłączony, ponieważ tylko wtedy spelnia on swoje zadanie. Dlatego w okresie jesienno-zimowym warto przyjrzeć się mocniej temu, w jakim stanie są klemy przy akumulatorze. Jeśli są zaśniedziałe lub jedna z nich jest poluzowana, bardzo dobrym pomysłem jest ich wyczyszczenie i solidniejsze przypięcie do baterii.

Poznaj najpopularniejsze awarie akumulatora

Prczyczyn awarii akumulatora można znaleźć dziesiątki, jednak my skoncentrujemy się na kilku najpopularniejszych. Pierwszą z nich jest kłopot z naładowaniem akumulatora. Powodów takiego stanu rzeczy może być minimum dwa: wiek urządzenia sprawia, że naładowanie go „do pełna” jest już utrudnione. Poza tym ciągłe niedoładowanie akumulatora przez jazdę na krótkich dystansach również utrudnia proces ładowania.

miernik samochod akumulator

Przeładowanie akumulatora – zastosowanie nieodpowiedniej ładowarki albo zbyt długie ładowanie urządzenia. W konsekwencji dochodzi do spływu masy czynnej, czego objawem jest brązowy elektrolit. Dlatego tak ważne jest, żeby stosować popularne prostowniki zgodne z zaleceniami producenta baterii do naszego auta.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News