Katsuta zaliczy 2 rajdy Yarisem WRC. Pilot Evansa w Toyocie

Katsuta zaliczy 2 rajdy Yarisem WRC. Pilot Evansa w Toyocie

Katsuta zaliczy 2 rajdy Yarisem WRC. Pilot Evansa w Toyocie

Podaj dalej

Toyota Gazoo Racing potwierdziła rajdowy program dla swojego juniora Takamoto Katsuty. Japończyk dostanie m.in. Toyotę Yaris WRC na dwie rundy mistrzostw Finlandii.

Wcześniej szef zespołu, Tommi Makinen sugerował, że 25-latek otrzyma czwarty samochód w wybranych rajdach WRC, być może już na Rajd Szwecji. Ostatecznie kierowca z Aichi zaliczy nim śnieżny Itaralli (1-2 marca) oraz szutrowy Riihimaki ralli (24-25 maja).

Na prawy fotel wraca Daniel Barritt, który ostatnio pilotował Elfyna Evansa (nadal nie ma potwierdzonego miejsca na sezon 2019). Załoga Katsuta/Barritt ma pojawić się także na 13 z 14 rund WRC 2 (bez końcowego Rajdu Australii, choć zaznaczono, że harmonogram może jeszcze ulegać ewentualnym modyfikacjom). Japończyk tak jak dotychczas będzie prowadził Forda Fiestę R5 z Tommi Makinen Racing.

Takamoto Katsuta: Jestem niezwykle wdzięczny Marko Salminenowi, który był moim pilotem przez 2 lata [dołączył od Teemu Suninena z M-Sportu, red.]. Walczyliśmy razem w niezliczonej ilości trudnych momentach. Dzięki niemu mogłem rozwinąć się do poziomu, jaki prezentuję dzisiaj. Od następnego sezonu ponownie utworzę parę z Danielem Barrittem, z którym jeździłem w 2016 r. Daniel postanowił podjąć ponowne wyzwanie przy moim boku i jestem podekscytowany możliwością pokazania mu, jakie postępy uczyniłem przez ostatnie 2 lata. Rally Challenge Program [program szkoleniowy dla juniorów Toyoty, red.] został wzmocniony i czeka na mnie jeszcze większy rygor. Jednocześnie jestem zdeterminowany, aby wycisnąć z siebie wszystko co możliwe i jestem przekonany, że będę w stanie znacząco się rozwinąć. Kolejny sezon pomoże mi przygotować się na przyszłość. Zrobię co w mojej mocy, aby pokazać, że jestem w stanie rywalizować w każdym rajdzie na najlepszym możliwym poziomie, a także wykorzystać każde zawody jako kolejny krok naprzód.

Tommi Makinen: Rozwój Katsuty był bardzo imponujący przez ostatnie 3,5 roku, od kiedy jest z nami. Teraz wchodzimy na kolejny poziom z rozszerzonym programem w WRC 2, jednocześnie dając możliwość zaznajomienia się z samochodem WRC w dwóch rundach mistrzostw Finlandii. Celami na nadchodzący sezon dla Katsuty będzie zrozumienie jak ważne jest równe tempo i rozkład pracy podczas długich rund WRC, budowanie pewności, nauka radzenia sobie z presją i wejście na profesjonalny poziom WRC. W Rajdzie Monte Carlo jego głównym celem będzie odzyskanie komfortu jazdy po przerwie i ponowne zgranie się z pilotem, Danielem Barrittem. Jeździli już razem na początku programu, więc znają się, ale nie będziemy wywierać na nich presji na Monte. Zdobywanie punktów do mistrzostw w WRC 2 [należy nominować 7 rajdów] rozpocznie się w Szwecji, gdzie Katsuta odniósł w zeszłym roku swoje niezwykłe zwycięstwo.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News