Już 6 lutego kolejna akcja policji. Posypią się mandaty! Na co będzie zwracana uwaga?

Już 6 lutego kolejna akcja policji. Posypią się mandaty! Na co będzie zwracana uwaga?

Podaj dalej

Już jutro, 6 lutego w całym kraju odbędzie się akcja policji „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Mimo, że nadrzędnym celem działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Celem akcji jest ochrona tych uczestników ruchu drogowego, którzy nie są chronienie nadwoziem pojazdu, czyli w zamyśle pieszych i rowerzystów.

W ramach realizowanych działań funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów. Nadzorem zostaną objęte miejsca, które są szczególnie niebezpieczne dla pieszych oraz rowerzystów w tym takie, na których często dochodzi do wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina: – Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien mieć świadomość, że może zostać niezauważonym na drodze przez innego uczestnika ruchu. Tym samym sposób poruszania się po drodze powinien być dostosowany do warunków ruchu, zmniejszając ryzyko wypadku.

Funkcjonariusze dodają: – Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność, w tym zmniejszać prędkość i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża.

Policjanci będą zwracać uwagę głównie na takie przewinienia, jak wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany, czy też omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Fot. Adam Staskiewicz / East News

Policja dodaje także, że: – Kierujący ma także obowiązek zachowania szczególnej ostrożności i ustąpienia pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe dla rowerzystów.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News