Jak wiedza zdobyta w trakcie szkoleń Porsche Experience pomoże Ci w codziennej jeździe?

Jak wiedza zdobyta w trakcie szkoleń Porsche Experience pomoże Ci w codziennej jeździe?

Jak wiedza zdobyta w trakcie szkoleń Porsche Experience pomoże Ci w codziennej jeździe?

Podaj dalej

Profesjonalny program szkoleń Porsche Experience zawitał do Polski po raz trzeci. Uczestnicy rozpoczęli nauki na torze Silesia Ring pod czujnym okiem instruktorów.

Mózgiem całej operacji w Kamieniu Śląskim jest doświadczony Janusz Dudek. Z instruktorem sportowej jazdy porozmawialiśmy o wyzwaniach płynących z jego pracy w trakcie szkoleń Porsche Experience.

Obiekt w Kamieniu Śląskim to oficjalne Centrum Drivingowe Porsche – chętni do rozwoju własnych umiejętności za kierownicą mogli wybierać pomiędzy terminami w maju lub wrześniu 2019 roku. Klienci mają do wyboru różne programy dostosowane do ich umiejętności, doświadczenia oraz celów, jakie chcą osiągnąć.

Z toru na publiczne drogi

Zdecydowanie największym zainteresowaniem cieszą się programy sportowe, doskonalące techniki jazdy sportowej, ale jakie mają one przeniesienie na codzienną jazdę samochodem?

Janusz Dudek:Jeżeli ktoś przejechał już X kilometrów w swoim życiu, ma wypracowaną tzw. pamięć ruchową. To znaczy, że ma wyuczone odpowiednie reakcje lecz nie zawsze są one właściwe. Skupiamy się podczas treningu na zdobyciu świadomości tego, co dzieje się z samochodem i jak powinniśmy reagować. Wzrost prędkości o kilka km/h często decyduje o tym, czy coś jest łatwe do wykonania, czy wręcz niemożliwe. Dlatego tak mocno akcentujemy także efekt prędkości. Świadomość, jak działają poszczególne systemy, zrozumienie fizyki samochodu. Im więcej wiesz, tym wolniej jedziesz, bo to prędkość sprawia najwięcej problemów.

Zrozumieć oponę

W trakcie szkoleń Porsche Experience uczestnicy mają także szanse przekonać się o tym, jak ważna dla odpowiedniego zachowania się samochodu jest opona. W tym celu w trakcie wszystkich szkoleń na Silesia Ringu używane są opony wieloletniego partnera Porsche, firmy Michelin.

Tłumaczymy naszym klientom, w jaki sposób dobierać opony, jak ona pracuje. Już na pierwszym briefingu analizujemy tzw. koło przyczepności opony. Tłumaczymy, że nieważne jaki samochód będziemy mieć, bez odpowiedniego styku z nawierzchnią, możemy mieć nawet najlepszy samochód, ale nie będziemy w stanie przenieść tego na asfalt. Zarządzanie oponą to podstawa. Jeśli będziesz w stanie zarządzać oponami, będziesz dobrym kierowcą – dodał Dudek.

Szkolenia w Porsche Experience Center Silesia Ring

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News