Złapałeś kapcia, a nie masz opony czy koła zapasowego? Ten prosty trik pozwoli ci w kilka minut rozwiązać problem

Złapałeś kapcia, a nie masz opony czy koła zapasowego? Ten prosty trik pozwoli ci w kilka minut rozwiązać problem

kapec-opony-zestaw-naprawczy-kolo-zapasowe

Podaj dalej

Konieczność wymiany przebitej opony jest coraz rzadszym zjawiskiem wśród kierowców. Niestety, nie jest to spowodowane coraz rzadszym przebiciem naszego ogumienia, ale mniejszą liczbą samochodów, które na swoim wyposażeniu mają koło lub oponę zapasową. W rzeczywistości, większość pojazdów od dawna ma już zestaw do tymczasowej naprawy przebitych opon. 

Przebicie opony to nie koniec świata

I nie mówimy tu tylko o samochodach, które z jakiegoś powodu nie mają miejsca na opony lub koła zapasowe. Nie tylko hybrydy, elektryki, czy samochody z butlami LPG, które kradną przestrzeń, mają zestaw do tymczasowej naprawy. 

Zestaw oszczędza miejsce i wagę oraz pozwala na wystarczającą autonomię, aby udać się do warsztatu i na stałe naprawić lub wymienić przebite opony. Ale jak się go używa?

Dwa proste kroki

Korzystanie z zestawu naprawczego jest ogólnie proste, pozwala uniknąć wysiłku fizycznego związanego z podnoszeniem samochodu, a także ryzyka zabrudzenia. Należy jednak zrobić wszystko zgodnie z instrukcją. 

SZUKASZ NOWYCH OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY

Zestaw składa się z pojemnika ze szczeliwem i kompresorem, które należy najpierw prawidłowo połączyć. Ponadto, ciała obcego, które spowodowało przebicie, nie należy usuwać, tylko pozostawić tam, gdzie jest. 

Gdy to zrobisz, podłącz przewód do pompowania do zaworu uszkodzonej opony po odkręceniu nasadki ochronnej. Następnie należy podłączyć kompresor do zasilania poprzez gniazdo samochodowe 12 V lub gniazdo zapalniczki w starszych modelach. Następnie włącz zapłon auta aby podać moc. Sprawdź, czy kompresor jest prawidłowo zasilany, a następnie włącz go. 

kapec-opony-zestaw-naprawczy-kolo-zapasowe-3

Sprężarka w pierwszej fazie wtryskuje uszczelniacz do gumy. To substancja, która pozwoli nam dojechać do celu naprawy opony. Następnie zaś kontynuuje pompowanie powietrza, aby osiągnąć prawidłowe ciśnienie. 

Podsumowanie

Nie usuwaj gwoździa, ani żadnego innego ciała obcego, które spowodowało przebicie. Przeczytaj uważnie instrukcje zawarte w zestawie do montażu opon, aby wszystko prawidłowo podłączyć. Procedura może potrwać kilka minut i nie wolno jej w trakcie przerywać. 

SZUKASZ NOWYCH OPON? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY

Jeśli z jakiegoś powodu po około 10 minutach pompowanie nie przebiegnie prawidłowo, będziemy musieli zadzwonić po pomoc drogową. Zestaw naprawczy jest bardzo skuteczny przy drobnych przebiciach, takich jak gwóźdź. Jeśli jednak uszkodzenie będzie większe, na przykład rozetniemy oponę na boku, będziemy musieli zadzwonić po pomoc.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News