Tak tanio nie było od 50 lat! Kierowcy przejeżdżają 100 kilometrów za... 5 zł. Jak to możliwe?

Kierowcy mogą teraz przejechać kilometr za zaledwie 5 groszy – to pierwsza taka sytuacja od ponad 50 lat! Wszystko za sprawą pojazdów elektrycznych, które przenoszą kierowców w przeszłość. Wyobraźcie sobie tylko – to mniej więcej takie koszty, gdyby wasz diesel lub benzyniak palił 1l /100 km. 

vat akcyza diesel benzyna
Podaj dalej

Ile pali wasz Diesel?

diesel paliwo tankowanie

Jedna trzecia kierowców nie zdaje sobie sprawy, że naładowanie samochodu elektrycznego do pełna jest dużo tańsze niż benzyna lub Diesel. W Wielkiej Brytanii, gdzie elektromobilność jest już bardzo rozwinięta, za 1 kWh trzeba zapłacić 23 grosze. To z kolei odpowiada przejechaniu 100 kilometrów za 5 złotych. 

Oznacza to, że po raz pierwszy od 1972 roku kierowcy mogą podróżować za około 5 groszy na kilometr. Mimo ogromnych oszczędności, kierowcy jednak wciąż nie są świadomi, z jakimi korzyściami wiąże się posiadanie samochodu elektrycznego. 

Przeciętny brytyjski kierowca szacuje, że przejechanie 1 kilometra elektrykiem kosztowałoby 1,50 zł. 1/3 nie zdaje sobie sprawy, że naładowanie auta jest tańsze, niż napełnienie samochodu benzyną lub paliwem typu Diesel. 

1 kilometr za 5 groszy? To możliwe

W badaniu wzięło udział 2000 kierowców w Wielkiej Brytanii. Ich zdaniem naładowanie pojazdu elektrycznego kosztuje średnio 140 zł – czyli o 100 zł więcej, niż naprawdę. 

Kierowcy wydają rocznie na paliwo średnio 5000 zł, więc napęd elektryczny może wiązać się z oszczędnościami na poziomie 4000 zł lub więcej. W ciągu całego życia, kiedy jeździmy samochodem, oszczędności mogą być gigantyczne. 

Co ciekawe, mimo braku wiedzy na temat oszczędności, samochody elektryczne sprzedają się na wyspach lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Wynika to z faktu, że oferują one korzyści dla środowiska. Ponad połowa ankietowanych rozważa przejście z silnika typu Diesel na elektryka, ponieważ uważają, że pojazd jest bardziej ekologiczny. 

Przeczytaj również