To najszybsza Skoda Octavia w historii! Kilka modów i liczby z kosmosu. Co za wynik!

To najszybsza Skoda Octavia w historii! Kilka modów i liczby z kosmosu. Co za wynik!

Skoda-Octavia-vRS-Bonneville-19

Podaj dalej

Skoda Octavia RS o mocy 600 KM przeszła do historii dokładnie 19 sierpnia 2011 roku – okrągłe 10 lat temu. Choć Octavia RS na pewno nie jest najbardziej ekscytującym samochodem wyczynowym na rynku, znajduje mnóstwo fanów dzięki połączeniu praktyczności, dobrych osiągów i ceny. A ta konkretna Skoda do dziś utrzymuje rekord najszybszej Skody na świecie. Co za liczby! 

Najszybsza Skoda w historii

skoda-octavia-rs-najszybsza

W 2011 roku centrum techniczne Skoda UK zabrało Octavię RS, próbując ustanowić nowy rekord dla seryjnego samochodu z turbodoładowanym 2-litrowym silnikiem. Wszystkie prace, które pozwoliły na ustanowienie rekordu, zajęły zaledwie 2 miesiące. 

W ten sposób narodziła się Skoda Octavia RS o mocy 600 KM, dysponująca prawie dwa i pół razy większą mocą niż dzisiejszy model napędzany benzynowym silnikiem. Jednostka 2.0 TSI otrzymała potężną turbosprężarkę firmy Garrett, system wtrysku wody, nie wspominając nawet o lepszym interjoolerze, oleju wyścigowym i przemalowanym ECU. Czterotłoczkowa turbosprężarka została wyposażona w większą chłodnicę, nowe mocowania silnika i ulepszone wtryskiwacze. 

Skoda-Octavia-vRS-Bonneville-19

W porównaniu do standardowego silnika, generował około trzykrotnie większą moc dzięki wprowadzonym modyfikacjom. Jednostka została podłączona do skrzyni biegów pożyczonej z Superba GreenLine i wyposażonej w mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Skoda została też obniżona o 80 mm i osadzona na 15-calowych stalowych kołach. Felgi otrzymały zoptymalizowane aerodynamiczne osłony i opony Goodyear Eagle Dragway Special. 

Szybsza niż Porsche 918 Spyder

Skoda-Octavia-vRS-Bonneville-19

Samochód rozpędził się do 366 km/h! Co ciekawe, z okazji dziesięciolecia rekordu, Skoda całkowicie odrestaurowała ten samochód. Nie musimy dodawać, że przekształcenie rodzinnego, rozsądnego sedana z napędem na przednie koła w samochód, który pojedzie szybciej niż Porsche 918 Spyder, nie było łatwym zadaniem. 

Jeśli zastanawiasz się, jak wyglądało bicie rekordów w Bonneville Salt Flats w zeszłym roku… Demon prędkości George’a Poteeta o mocy 3156 KM osiągnął średnią prędkość 457,415 km/h. Podczas gdy jego absolutna prędkość maksymalna wyniosła 775,021 km/h. 

Skoda-Octavia-vRS-Bonneville-19

Choć moc i ogromne prędkości zawsze są fascynujące… Wydaje się że 600-konna Skoda Octavia to już delikatna przesada – przynajmniej jeśli chodzi o codzienną jazdę. Nie chcemy nawet myśleć, jak ten samochód musiał się prowadzić przykładowo na mokrej nawierzchni. Tak czy owak, dobrze jest widzieć, że jednostki TSI były i nadal są tak podatne na tuning. A wykonanie wszystkich prac w zaledwie dwa miesiące tylko potwierdza tą tezę. Przed wami najszybszy produkcyjny sedan Skody, jaki kiedykolwiek powstał! A ile koni mechanicznych mają wasze Octavie?

Przeczytaj również