To koniec! Volkswagen Passat dla Europy oficjalnie wycofany z produkcji. Żegnamy legendę [ZDJĘCIA]

To koniec! Volkswagen Passat dla Europy oficjalnie wycofany z produkcji. Żegnamy legendę [ZDJĘCIA]

Volkswagen Passat

Podaj dalej

Volkswagen wbił ostatni gwóźdź do trumny kultowego Passata. Niemiecka marka zakończyła produkcję czterodrzwiowego sedana w Europie. Powodem tej decyzji jest dużo lepsza sprzedaż Passata w kombi oraz pojawienie się podobnie pozycjonowanego Arteona. 

Volkswagen żegna Passata

Wiadomość o tym, że Volkswagen wycofa z produkcji Passata w wersji sedan dla Europy, pojawiła się po raz pierwszy w 2020 roku. Początkowo wydawało się, że nastąpi to w okolicach 2023, ale niemiecka firma najwyraźniej przyspieszyła ten proces. Volkswagen ogłosił też koniec Passata w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawiła się limitowana edycja pożegnalna. 

Obecny Passat generacji B8 zostanie podany gruntownej modernizacji w 2023 roku. Model dziewiątej generacji zostanie zbudowany na zaktualizowanej platformie MQB. Wraz z tym najnowszym osiągnięciem, dziewiąta iteracja legendy będzie dostępna wyłącznie w nadwoziu kombi. 

Warto zauważyć, że Volkswagen Passat dostępny był jako sedan i kombi od czasu wprowadzenia go na rynek w latach 70. Pierwszy model zaprojektowany był przez słynnego Giorgetto Giugiaro. 

Nie ma w Polsce, nie ma w całej Europie

Volkswagen Passat

Po sprawdzeniu wielu europejskich stron internetowych Volkswagena, wygląda na to, że ze wszystkich konfiguratorów znikła wersja sedan kultowego Passata. 

Spekuluje się również, że śmierć Passata utoruje drogę nadchodzącemu VW Aero B. Obecnie opracowywany jest całkowicie elektryczny sedan, który czerpie inspirację z koncepcji ID Space Vizzion z 2019 roku. Ponieważ koncepcja pojawiła się jako kombi, możemy spodziewać się, że Aero B dostępne będzie jako sedan i kombi – jak wcześniej Passat. 

Aero B nie jest jeszcze oficjalną nazwą modelu. Volkswagen może ją jeszcze zmienić, aby dostosować się do konwencji nazewnictwa elektrycznych pojazdów. Spodziewany debiut ma nastąpić na początku 2023 roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News