To już się dzieje! Niemcy odwracają się od Diesla. Najnowsze dane nieubłagane dla silników wysokoprężnych

To już się dzieje! Niemcy odwracają się od Diesla. Najnowsze dane nieubłagane dla silników wysokoprężnych

Podaj dalej

Niemcy to największy rynek motoryzacyjny w Europie, więc nic dziwnego, że wszyscy spoglądamy na trendy panujące u naszych zachodnich sąsiadów. Lipiec pod tym względem był rekordowy. Udział samochodów na niemieckim rynku osiągnąć rekord wszech czasów i wzrósł do 11,4%. To aż o cztery razy więcej niż w analogicznym okresie przed rokiem. Czy Diesel ostatecznie odchodzi do lamusa?

Dane z lipca rekordowe

niemcy-diesel-dane-lipiec
fot. cleantechnica.com

Niemcy zanotowały rekordowy 11,4% udział w rynku samochodów elektrycznych typu plug-in, czyli o ponad 4 razy więcej niż w tym samym miesiącu przed rokiem. Łączny udział w rynku pojazdów czysto elektrycznych od początku roku wynosi z kolei 8,5%. 

Łączna sprzedaż w lipcu 2020 roku spadła o zaledwie 5% w porównaniu z lipcem 2019 roku, co pokazuje również, że rynek ożywił się po zastojach z ostatnich miesięcy. 

To również pierwszy raz w historii, kiedy Niemcy przekroczyły barierę 10% udziału w rynku pojazdów elektrycznych. 11,4% to naprawdę świetny wynik dla największego rynku motoryzacyjnego. 

Duży udział w tym sukcesie ma oczywiście nowy pakiet zachęt dla pojazdów elektrycznych. Dofinansowania od rządu będą nadal obowiązywać w nadchodzących miesiącach, więc w przyszłości możemy spodziewać się jeszcze lepszych wyników. 

Volkswagen ID.3
fot. Volkswagen

Będzie jeszcze więcej EV

Nie ma jeszcze dokładnych danych o najlepiej sprzedających się w lipcu modelach. Natomiast trzy najbardziej popularne modele elektryków do końca czerwca to Volkswagen e-Golf, Renault Zoe i Tesla Model 3. Wszystkie trzy pojazdy Niemcy kupowali wyłącznie z napędem elektrycznym. 

Skumulowany udział w rynku samochodów plugin na rok 2020 wynosi obecnie 8,5% i do końca roku na pewno będzie wzrastał. Hybrydy typu plug-in (PHEV) osiągnęły wynik 4,5%, natomiast czyste elektryki to 4%. 

Od września rozpoczną się pierwsze dostawy Volkswagena ID.3, co z pewnością poprawi wynik Niemiec za cały rok 2020. 

tesla, model 3
Tesla Model 3

Biorąc pod uwagę trendy, wydaje się nieuniknione, że Niemcy osiągną w tym roku około 10% udziału w rynku pojazdów elektrycznych. Jeśli chodzi o wielkość sprzedaży jednostkowej, nasi sąsiedzi powinni spokojnie przekroczyć granicę 250 000 sprzedanych elektryków/hybryd. 

Benzyna przed Dieslem

Z raportu wynika również, że klienci, którzy nie są jeszcze gotowi na zakup samochodu z silnikiem elektrycznym częściej sięgają po benzynę niż Diesla. Różnica dla dwóch jednostek spalinowych to ponad 20% na korzyść benzyniaków. 

Wpływ na taki stan rzeczy z pewnością ma nowy podatek nałożony na posiadaczy SUV-ów z silnikiem Diesla. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News