Rozładowany akumulator - co robić, gdy nie da się odpalić samochodu?

Jeśli zawiodą wszystkie sposoby na reanimację rozładowanego akumulatora, może oznaczać to tylko jedno – czas na wymianę. Zanim jednak zdecydujemy się na duży wydatek jakim niewątpliwie jest zakup nowego akumulatora, warto upewnić się, że będzie on konieczny. Powodów, dla których nasz akumulator rozładował się do zera może być kilka i zanim kupimy nowy akumulator, warto sprawdzić wszystkie podpunkty. 

Akumulator
Podaj dalej

Rozładowany akumulator – czy trzeba kupować nowy?

kontrolka ladowania akumulator
fot. freepik

Rozładowanego do zera akumulatora nie da się już reanimować. Jeśli nasz samochód nie odpala na kable, a akumulator nie reaguje na ładowanie za pomocą prostownika, musimy zacząć szukać nowego akumulatora. Możemy spróbować naładować go za pomocą specjalnej ładowarki stworzonej specjalnie z myślą o całkowicie rozładowanych bateriach. Ale to nie przywróci jego pełnej sprawności, a prędzej czy później problem powróci. 

Takie rozwiązanie ma sens tylko gdy jesteśmy w podróży. Albo w obecnej sytuacji nie chcemy wydawać sporej kwoty na nowy akumulator. Nie powinniśmy jednak takiego stanu rzeczy przedłużać w nieskończoność, bowiem prędzej czy później akumulator naładowany w ten sposób po prostu się rozładuje, a my znów zostaniemy z niesprawnym samochodem. 

Dlaczego mój akumulator się rozładował?

Warto przyjrzeć się problemowi szerzej i znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Najczęściej winowajcą będzie po prostu czas. Akumulator samochodowy w zależności od jego pojemności oraz sposobu użytkowania samochodu powinien wystarczyć na okres od 5 do nawet 7, czy 8 lat. Jeśli nasz akumulator jest już stary, odpowiedź na to pytanie będzie banalnie prosta. 

akumulator samochodowy
Jaki akumulator wybrać do samochodu? | Obraz autorstwa standret na Freepik

Problemem może być jednak też awaria alternatora i brak ładowania w naszym układzie elektrycznym. Ta osobliwa usterka pozwoli jeździć nam tak długo, aż nie wyczerpiemy całej energii dostępnej w akumulatorze. Objawami może tutaj być stopniowe wyłączanie się kolejnych elementów naszego pojazdu korzystających z prądu takich jak wycieraczki, radio, czy oświetlenie. Jeśli w naszym samochodzie dojdzie do awarii alternatora, sama wymiana akumulatora na nowy nie wystarczy. 

Jak sprawdzić, czy akumulator jest rozładowany?

Jeśli chcemy upewnić się, czy potrzebny będzie zakup całkowicie nowego akumulatora, powinniśmy przeprowadzić tzw. test obciążeniowy. To nic innego jak podłączenie akumulatora do multimetru i zmierzenie napięcia. Cała operacja nie powinna zająć nam więcej niż 10 sekund i da nam wszystkie niezbędne odpowiedzi. 

Jeśli napięcie będzie wynosić mniej niż prawidłowe 12,5 V nie będziemy mieć wątpliwości, że nasza bateria jest albo całkowicie rozładowana, albo uszkodzona. W takiej sytuacji konieczny będzie zakup nowego akumulatora.

Przeczytaj również