Prawo jazdy kategorii A. Wszystko co musisz wiedzieć o prawie jazdy na motocykl

Prawo jazdy kat. A jest niezwykle popularne wśród fanów jednośladów. Z poniższego artykułu dowiecie się wszystkiego, co trzeba wiedzieć, chcąc zrobić prawo jazdy na motor, albo już je posiadając. Do jazdy jakimi motocyklami potrzebny jest dokument kategorii A? Na jakich motorach można jeździć bez tego prawa jazdy? 

prawo-jazdy-kategorii-a
Podaj dalej

Prawo jazdy kategorii A – jakie daje uprawnienia?

W największym skrócie – ten dokument pozwala poruszać się po publicznych drogach motocyklem. Bez względu na pojemność silnika czy masę, posiadacze tego dokumentu mogą poruszać się każdym jednośladem. 

W świetle prawa motocykl to pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy.

Jaki motor na kategorię B?

prawo-jazdy-kategorii-a
fot. freepik

Wielu kierowców nie będzie jednak potrzebowało prawa jazdy do poruszania się motocyklem. Jeśli posiadacie prawo jazdy kategorii B – na samochody osobowe do 3,5 tony – możecie także przemieszczać się motocyklami, skuterami i quadami z silnikami o pojemności skokowej nie większej niż 125 cm3. Ich moc nie może jednak przekroczyć 11 kW czyli 15 KM.

Kto może uzyskać prawo jazdy kategorii A? 

Przede wszystkim, najważniejszym warunkiem jaki trzeba spełnić jest wiek. W przeciwieństwie do prawka kategorii B (18 lat), aby uzyskać prawo jazdy kategorii A, należy mieć skończone 24 lata. Do kursu można przystąpić już w wieku 20 lat, jeśli wcześniej posiadało się przez przynajmniej 2 lata prawko kategorii A2. 

Jak wygląda kurs na prawo jazdy kategorii A?

Nie różni się on praktycznie niczym od tego na samochody osobowe. Kursanci muszą przejść szkolenie teoretyczne (30 godzin) oraz praktyczne (20 godzin). Szkolenie teoretyczne należy jednak rozpatrywać w postaci trzydziestu 45-minutowych bloków. Ile potrwa łącznie całe szkolenie? To w dużej mierze zależy od dyspozycyjności kursanta i szkoły nauki jazdy. Zazwyczaj trwa ono około kilku tygodni. W przeciwieństwie do kursu na prawo jazdy kategorii B, dużą rolę może odgrywać tutaj również pogoda. 

prawo-jazdy-kategoria-a-2
fot. Freepik

Ile kosztuje kurs na kategorię A?

Podobnie jak wyżej – to w dużej mierze będzie zależeć od szkoły nauki jazdy i indywidualnych ustaleń kursanta. Różnica w cenie może wynikać z renomy szkoły, czy jakości przeprowadzanych zajęć. Należy jednak spodziewać się, że koszt całego kursu nie będzie niższy niż 2000 złotych. 

Jak wygląda egzamin na kategorię A?

Do państwowego egzaminu na kategorię A możemy przystąpić po ukończeniu całego kursu. Egzamin składa się z części teoretycznej trwającej 25 minut. W ich trakcie musimy odpowiedzieć na 20 pytań z wiedzy podstawowej i 12 z wiedzy specjalistycznej. Następnie możemy przejść do egzaminu praktycznego. Składa się on z takich samych elementów jak w przypadku kategorii B. Będziemy musieli więc wykazać się wiedzą na temat sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania go do jazdy. Następnie czeka na nas plac manewrowy i jazda po mieście. 

Przeczytaj również