Opony wielosezonowe. Czy jazda na oponach wielosezonowych w zimę jest bezpieczna?

Opony wielosezonowe wielu kierowców kojarzy z popularnym hasłem „jeśli coś jest do wszystkiego, jest do niczego”. Takie myślenie skończyło się jednak kilka sezonów temu, gdy producenci zaczęli wprowadzać na rynek zupełnie nowy rodzaj ogumienia. Nazywane jest ono całorocznym, a nie wielosezonowym i bardzo różni się od tego, które znamy sprzed lat. Czy jazda na oponach wielosezonowych (całorocznych) w zimę jest bezpieczna? Którzy kierowcy powinni zdecydować się na takie opony?

Opony zimowe i aktualne przepisy w Polsce
Podaj dalej

Opony wielosezonowe to dziś całoroczne – zupełnie nowa technologia 

Kilka lat temu producenci zaczęli wprowadzać na rynek zupełnie nowy rodzaj opony – oponę całoroczną. Różni się ona od opony wielosezonowej starego typu zasadniczo. Wykorzystywana jest bowiem zupełnie nowa technologia, a w przeciwieństwie do „wielosezonu”, opona całoroczna jest oponą zimową przystosowaną do jazdy w lecie, a nie na odwrotnie. 

opony letnie zimowe opona wymiana zmiana
Pixabay

Dzięki zastosowanym nowym technologiom ogumienie całoroczne zachowuje swoje właściwości w dużo szerszym oknie pogodowym. Opony te są także bardziej trwałe, dzięki czemu można wymieniać je rzadziej. 

Dla większości kierowców opony całoroczne mogą w pełni zastąpić opony zimowe

Opony całoroczne skierowane są głównie do kierowców poruszających się po mieście – dojazdy do pracy, odwożenie dzieci do szkoły, zakupy, czy weekendowy wypad poza miasto. W taki sposób z samochodu korzysta zdecydowana większość kierowców. Ogumienie całoroczne nowej generacji jest idealne właśnie dla tej grupy.

Jeśli często jeździcie zimą w góry, opony całoroczne mogą nie być dla was idealnym wyborem. Ale wciąż zapewnią bezpieczeństwo. Jak wspomnieliśmy, ogumienie całoroczne jest z założenia zimowe, przystosowane do jazdy w lecie. Jeśli całoroczne „buty” posiadają symbol 3PMSF (3 szczyty górskie i płatek śniegu) oznacza to, że możemy na nich jeździć zimą nawet w krajach, gdzie wymagane są opony zimowe. 

Opony zimowe i aktualne przepisy w Polsce
fot. freepik

Przede wszystkim jednak decydując się na całoroczne, nie będziemy musieli nigdy więcej nerwowo spoglądać na prognozy pogody. Każdy, kto posiada dwa zestawy opon na lato i zimę zna to uczucie. „Czy to już odpowiedni moment na zmianę?” „A może jeszcze poczekam tydzień?”. Przy oponach całorocznych żadne warunki atmosferyczne nie będą dla nas zaskoczeniem, ani w jedną, ani w drugą stronę. 

Całoroczne niosą za sobą wiele korzyści finansowych (i nie tylko)

Jak wspomnieliśmy powyżej, wielu producentów opon całorocznych stosuje najnowsze technologie, dzięki którym ogumienie ściera się dłużej. Oznacza to, że nawet korzystając z jednego kompletu opon całorocznych, dla „typowego” kierowcy powinny wystarczyć spokojnie na 4-5 lat jeżdżenia. 

Ponadto, nie będziemy musieli dwa razy w roku jeździć do wulkanizatora i tracić czasu ani pieniędzy na sezonowe wymiany. Co więcej, nie będziemy musieli także przechowywać dwóch kompletów opon na strychu czy w garażu. Opony wielosezonowe to doskonały wybór i bardzo opłacalna inwestycja, ale pod pewnymi warunkami.

Przeczytaj również