Ogromne niemieckie kombi o reputacji niezniszczalnego od 20 tys. zł! To okazja jakich mało [ZDJĘCIA]

Ogromne niemieckie kombi o reputacji niezniszczalnego od 20 tys. zł! To okazja jakich mało [ZDJĘCIA]

mercedes-e-klasa-kombi

Podaj dalej

Wielu z nas potrzebuje jednego samochodu do wszystkiego – najczęściej najlepszym wyborem w takich kategoriach okazuje się być kombi. Nawet jeśli nie masz zbyt wysokiego budżetu, można znaleźć coś na rynku aut używanych. Mimo swojej praktyczności komfortu, niezawodności i prestiżu to kombi jest stosunkowo tanie. 

Kombi za takie pieniądze to okazja jakich mało

mercedes-e-klasa-kombi-2
fot. Mercedes

Dla niektórych może to być prehistoria, ale mówimy o pierwszej generacji Mercedesa Klasy E o kryptonimie W124. Samochód został przedstawiony światu w 1993 roku, a jej bezpośredni poprzednicy nazywali się nieco inaczej. W czasie swojego istnienia stał się jednak najbardziej udanym modelem trójramiennej gwiazdy, a sześć lat temu miał już 13 milionów rejestracji. 

Od tego czasu sprzedaż wzrosła jeszcze bardziej, gdyż obecna wersja W213 dotarła w ciągu ostatnich lat do pół miliona klientów w samej Europie. 

Wśród naszych zachodnich sąsiadów E Klasa stała się tym samym symbolem transportu, co Skoda Octavia czy Volkswagen Passat w Polsce. Wiele egzemplarzy przejeżdża ponad 100 000 km rocznie, co jest potwierdzeniem jakości. Bardzo popularnym wyborem są kombi, które zadziwiają praktycznością. Najnowsza generacja może pomieścić do 1820 litrów. 

mercedes-e-klasa-kombi-2
fot. Mercedes

Najnowsza E Klasa i niskie ryzyko

Jeśli zdecydujesz się na najnowszą generację W213, która jest produkowana od 2016 roku, ryzyko jest naprawdę niewielkie. Trzeba sprawdzić jego historię, bo mniej jeżdżące auta z regularnym serwisem będą prawdziwymi perełkami. Historia serwisowa jest bardzo ważna, ponieważ Mercedes często wzywał samochodu do serwisu, aby uporać się z problemami wieku dziecięcego. Największym ryzykiem były wycieki oleju na turbosprężarce i związane z tym zagrożenie pożarem. 

Akcje serwisowe dotyczyły też słabego wykrycia fotelika dziecięcego, w wyniku którego nie dochodziło do wyłączenia poduszki powietrznej. Ale zły egzemplarz musi być naprawdę pechowy – jedynym poważnym problemem będą tutaj przednie podwójne wahacze, które po dużym dystansie często zawodzą. 

mercedes-e-klasa-kombi-2
fot. freepik

W212 dużo, dużo tańszy

Jeśli jednak nie stać cię na generację W213, których ceny rozpoczynają się już od 90 tysięcy złotych, warto zerknąć na poprzednika. W212 produkowany w latach 2009-2016 wciąż jest nowoczesny i może służyć ci przez wiele lat. 

Obie generacje mają świetną ocenę Euro NCAP, a starszy model w ładnym stanie kupimy już za około 20 000 zł, czyli naprawdę niewiele. I nawet jeśli auto będzie miało wysoki przebieg, dla tego kombi nie stanowi to większego problemu. Samochód wytrzyma naprawdę długo! 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News