Mercedes chciał stworzyć 8-litrowy silnik W18 dla Klasy S w latach 90. Te liczby zawstydzają dzisiejsze jednostki!

Mercedes chciał stworzyć 8-litrowy silnik W18 dla Klasy S w latach 90. Te liczby zawstydzają dzisiejsze jednostki!

Podaj dalej

Mercedes-Benz może pochwalić się długą i dumną historią tworzenia niesamowitych silników V12. Gdyby tylko sprawy potoczyły się trochę inaczej w latach 90, możliwe, że kojarzylibyśmy tę markę z silnikami… W18. Tak, silnik z osiemnastoma cylindrami, czyli o dwa więcej niż ma Bugatti Chiron.

mercedes-benz-s-klasa-w140

Mercedes… czemu?

W tym czasie Mercedes produkował Klasę S generacji W140 i chciał stworzyć nowy, flagowy wariant. Inżynierowie początkowo wpadli na pomysł szalonego, 8-litrowego W18. Jednostka początkowo znana była jako M 216, jednak nigdy nie wyszła poza etap deski kreślarskiej. 

Aby tak masywny silnik zmieścił się pod maską Klasy S, Mercedes zastosował kształt litery W z trzema rzędami sześciu cylindrów, połączonych ze sobą pod kątem 75,5 stopnia.

mercedes-benz-s-klasa-w140 

W rezultacie powstał silnik, który nie był dłuższy od tradycyjnej, sześciocylindrowej rzędówki. A mógł współdzielić wiele części z ówczesnymi 6-cylindrowymi silnikami. 

Ale moc!!!

Niemiecki producent chciał oferować ten silnik w dwóch różnych wariantach Klasy S, każdy o innej mocy. Model podstawowy byłby znany jako 800 SEL i według Autobild mógłby generować 490 KM i 750 Nm momentu obrotowego. Jeszcze mocniejszy wariant produkowałby natomiast 680 KM i 800 Nm. 

mercedes-benz-s-klasa-w140

Choć fajnie byłoby zobaczyć niezwykły, 8-litrowy silnik W18 pod maską samochodu seryjnego, kierownictwo Mercedesa zdecydowało, że 6-litrowe V12 w zupełności wystarczy. Jednostka ta odnosiła duże sukcesy i napędzała nie tylko duże sedany, ale także samochody sportowe. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News