Kierowco, uwaga! Nowe przepisy dot. pobierania opłat za autostrady. Ważne zmiany od 2021 roku

Kierowco, uwaga! Nowe przepisy dot. pobierania opłat za autostrady. Ważne zmiany od 2021 roku

autostrada a1 kierowca pod prąd

Podaj dalej

Nowy rok zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim pojawią się ważne zmiany. Nowe przepisy będą obowiązywać w systemie pobierania opłat na autostradach, które wprowadzają nasi południowi sąsiedzi. Co musimy wiedzieć przed wycieczką do Czech?

Autostrada – nowe przepisy dot. winietek

Wraz z wejściem w 2021 kierowcy muszą przyszykować się na ważne zmiany. Przepisy u naszych południowych sąsiadów zmienią się dość mocno i dotyczyć będą także polskich kierowców. Tradycyjne winietki naklejane na przednią szybę odejdą bowiem do lamusa. 

Wielu kierowców korzystających z czeskich autostrad musiało zmagać się z winietkami, których nigdy nie dało się za bardzo oderwać od szyby. Pozostałości po kleju doprowadzały kierowców do szału – to jednak odejdzie do historii wraz z pojawieniem się 2021 roku. 

Czechy przechodzą bowiem na elektroniczne wersje winietek autostradowych. Już dziś oferują kierowcom możliwość terminowego nabycia takiej e-winietki. Choć trzeba przyznać, że uruchomienie całego systemu nie przebiegało bez komplikacji. Sklep internetowy znajduje się pod adresem edalnice.cz. 

Wszystko działa już od dziś

Kierowcy mogą już zacząć kupować nowe winietki na autostrady, które całkowicie zastąpią papierowe winietki. Dzięki temu unikniemy skomplikowanego klejenia na przedniej szybie. Jednak w swej istocie sama koncepcja funkcjonowania opłat pozostaje mniej więcej niezmieniona. Nawet w formie elektronicznej winietka powiązana jest z tablicą rejestracyjną. 

Niektóre samochody są jednak zwolnione z opłaty za przejazd autostradą. Należą do nich samochody wyłącznie elektryczne, wodorowe, a także hybrydowe o emisji nieprzekraczającej 50 g/km. Należy jednak pamiętać, że zwolnienie to nie zawsze działa „z automatu”. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News