Kierowco, ten parametr powinieneś sprawdzać co miesiąc, ale na pewno tego nie robisz. Nieprawidłowa wartość pociągnie cię po portfelu!

Kierowco, ten parametr powinieneś sprawdzać co miesiąc, ale na pewno tego nie robisz. Nieprawidłowa wartość pociągnie cię po portfelu!

Skoda diesel TDI

Podaj dalej

Około 50% kierowców całkowicie zapomina o sprawdzeniu tego kluczowego parametru w swoim samochodzie. Nieprawidłowa wartość powoduje utratę pieniędzy, a co najważniejsze, jest po prostu niebezpieczna dla nas i innych uczestników ruchu drogowego. Opony to przecież jedyny punkt styku naszego samochodu z nawierzchnią!

opony

Opony są kluczowe dla bezpieczeństwa

Organizacja zajmująca się bezpieczeństwem na drodze przygotowała raport, który – krótko mówiąc – jest dość alarmujący. Okazuje się, że połowa kierowców całkowicie zapomina, lub nie jest świadoma, że powinna sprawdzać ten kluczowy parametr w swoim samochodzie. Opony muszą mieć prawidłowe ciśnienie.

W samej Wielkiej Brytanii kierowcy stracą rocznie z tego powodu około miliarda funtów! Nieprawidłowe ciśnienie w naszych oponach to poważny problem. 

Niemal połowa opon używanych na drogach jest napompowana wartością niższą niż zalecenia producentów. Ma to poważny wpływ na spalanie, a także stwarza inne zagrożenia. Organizacja TyreSafe zachęca kierowców, by przyzwyczaili się do regularnych kontroli ciśnienia opon. 

Prawidłowe ciśnienie powietrza jest niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa na drodze. Jeśli opony są niedopompowane, lub mają za duże ciśnienie, nie będą działały optymalnie. Nieprawidłowe ciśnienie powietrza zwiększy również koszty eksploatacji pojazdu i skróci żywotność opon. 

Taniej i bezpieczniej

Stuart Jackson, TyreSafe:Za małe ciśnienie jest prawdopodobnie najczęstszym problemem występującym w oponach. To frustrujące, ponieważ odpowiednia wartość leży w interesie każdego z nas. Nie tylko zmniejsza się ryzyko wypadku, ale właściciele w ten sposób zmniejszą również koszty podróży. Ponieważ w tej chwili wszyscy bacznie obserwujemy nasze wydatki, warto zadbać o to, aby ciśnienie w oponach było odpowiednie dl pojazdu i jego obciążenia. Wystarczy miesięczna kontrola. 

Badania TyreSafe pokazują, że brytyjscy kierowcy mogą marnować nawet miliard funtów rocznie na niepotrzebne rachunki za paliwo i przedwczesne kupno nowych opon. 

Opony Michelin Pilot Sport 4
fot. Michelin

Aby prawidłowo napompować oponę, najpierw należy sprawdzić rozmiar opony. Można go znaleźć na bocznej ścianie każdej z nich i będzie to ciąg cyfr i liter, na przykład 195/55 R16. W nowoczesnych samochodach rozmiar z przodu może być inny niż z tyłu, więc należy sprawdzić obie osie. 

Odpowiednie ciśnienie możemy znaleźć w tabeli w instrukcji obsługi, na korku wlewu paliwa lub jednym ze słupków przednich drzwi. Należy też użyć dokładnego nanometry, aby sprawdzić ciśnienie w każdej oponie i napompować ją do prawidłowego poziomu. Będzie to wymagało dostosowania, jeśli pojazd jest w pełni obciążony. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News