Kierowco, tankuj póki jeszcze cię na to stać! Za benzynę i Diesla wkrótce zapłacimy krocie

Kierowco, tankuj póki jeszcze cię na to stać! Za benzynę i Diesla wkrótce zapłacimy krocie

Podaj dalej

Unia Europejska nie zwalnia w swojej batalii przeciwko silnikom benzynowym i typu Diesel. UE chce jeszcze bardziej zaostrzyć swoje przepisy dotyczące emisji CO2 dla nowych samochodów, a według najnowszych informacji podanych przez portal WysokieNapiecie odbije się to na cenach paliw. Diesel i benzyna poszybują bardzo mocno w gorę już wkrótce. 

Benzyna i Diesel z ogromnymi podwyżkami

diesel

Kilka dni temu informowaliśmy o tajnych dokumentach Unii zawierających plany na najbliższe lata. Projekt dokumentu zakłada, że średni poziom emisji CO2 z silnikami benzynowymi i typu Diesel ma spaść o 50% względem poziomu z 2021 roku. Cel ten ma być osiągnięty już w 2030 roku, jednak działania w tym kierunku zostaną podjęte dużo wcześniej. 

Jednym ze środków do osiągnięcia tego celu ma być włączenie transportu drogowego do systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2. Dziś uprawnienia w tym systemie muszą wykupywać przede wszystkim elektrownie gazowe i węglowe, a także duży przemysł. To podmioty odpowiedzialne za emisję CO2. 

Komisja Europejska chce włączenia do tych opłat także transportu drogowego. Według ekspertów, ta decyzja może pociągnąć za sobą ogromne zwyżki w cenach paliw. Benzyna i Diesel mogą podrożeć nawet o 60 gr/l. 

audi-diesel-v6-tdi

Dodatkowe koszty związane z włączeniem transportu do systemu poniosą producenci paliw i ich importerzy, jednak ostatecznie odbije się to na portfelach kierowców. 

Wsparcie paliwowych gigantów

Co ciekawe, do ruchu na rzecz zakazania silników typu Diesel i benzyniaków dołączył paliwowy gigant. Firma BP wzywa do zakazu korzystania z jednostek spalinowych w Wielkiej Brytanii już od 2030 roku. BP wspiera także ideę zastąpienia tradycyjnych silników samochodami elektrycznymi.

BP rozpoczęło już prace nad instalacją punktów ładowania pojazdów elektrycznych na swoich stacjach benzynowych w całej Wielkiej Brytanii. W Polsce z kolei powstaje co raz więcej ładowarek przy stacjach Orlen. BP poinformowało, że zakaz korzystania z Diesla i benzyny „można i należy wprowadzić wcześniej”. 

stacja-benzynowa-diesel

BP obsługuje już 7000 punktów ładowania na terenie Wielkiej Brytanii i do 2030 roku planuje rozszerzyć tę liczbę do 70 000 na całym świecie. Firma naftowa zwiększa swoje inwestycje w zieloną energię. 

Ta ślicznotka zaliczyła zabawną (i kosztowną) wpadkę. Takiego numeru jeszcze nie widziałeś!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News