Już wkrótce czeka nas wymiana opon na zimowe. Większość kierowców zapomina, że za to grozi wysoki mandat

Już wkrótce czeka nas wymiana opon na zimowe. Większość kierowców zapomina, że za to grozi wysoki mandat

Opony zimowe całoroczne Michelin Crossclimate 2

Podaj dalej

Komenda Główna Policji ostrzega kierowców przed tegoroczną wymianą opon. Według danych KGP ponad 25% pojazdów, które brały udział w wypadkach, miało niesprawność techniczna samochodu. Z tego powodu czekają nas częstsze kontrole ogumienia i wysoki mandat za nieprawidłowości. Co musisz wiedzieć przed wymianą opon na zimowe?

Opony – za co można dostać mandat?

przepisy-mandat-opony-zimowe

Ogumienie to jeden z kluczowych elementów naszego samochodu, który ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. W końcu to jedyny element styku z nawierzchnią, więc każdy odpowiedzialny kierowca powinien zadbać o ich dobry stan. 

Fabrycznie nowe opony mają bieżnik o głębokości od 6,5 do 8 milimetrów. Jednakże, w świetle polskiego prawa, aby nie dostać mandatu, bieżnik musi być większy niż 1,6 milimetra. W przypadku opon zimowych ta wartość może być jednak niewystarczająca, aby zapewnić wam i wszystkim wokół bezpieczeństwo. Eksperci radzą, aby zimówki miały około 4 milimetrów bieżnika. 

Jeśli jednak opony w waszym samochodzie będą miały poniżej wymaganych 1,6 milimetra, dostaniecie mandat. I to całkiem wysoki, bowiem policjant podczas kontroli za nieprawidłowość może nałożyć karę nawet do 500 złotych. Opony nie mogą być także uszkodzone, nie mogą mieć pęknięć, ani wybrzuszeń. Ponadto, oprócz mandatu, funkcjonariusz odbierze dowód rejestracyjny za niewłaściwy stan techniczny.

To jednak nie wszystko – mandat za różne bieżniki

Większość kierowców zapomina o tym, że mandat do 500 złotych możemy dostać także za różne opony na przedniej lub tylnej osi. Opony nie mogą także wystawać poza obrys pojazdu. Co prawda w przypadku opon zimowych nie będzie to częste, jednak warto pamiętać, że dołożenie dystansów może wiązać się z mandatem. 

Obowiązek jazdy na zimówkach 

Przypominamy również, że Polska pozostaje jednym z 13 europejskich krajów, w którym nie ma obowiązku jazdy na oponach zimowych. Jeśli więc wasze opony letnie będą w dobrym stanie, nie otrzymacie mandatu. Stanowczo jednak odradzamy tego typu praktyk. Pomijając już kwestie bezpieczeństwa, letnie opony w zimie po prostu szybciej się niszczą. Może w takim wypadku warto rozważyć opony wielosezonowe?

Przejechał pieszego podczas egzaminu na prawo jazdy, a i tak go zdał! Nawet egzaminator był w szoku

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News