To już się dzieje! Paliwo LPG odchodzi do lamusa szybciej niż benzyna, czy Diesel. W tych miejscach już nie zatankujesz

To już się dzieje! Paliwo LPG odchodzi do lamusa szybciej niż benzyna, czy Diesel. W tych miejscach już nie zatankujesz

Podaj dalej

Paliwowy gigant kończy dostawy gazu płynnego LPG na swoich stacjach benzynowych w całym kraju. Niski popyt i wygórowane koszty związane z przestrzeganiem przepisów zmusiły firmę Shell do wycofania się ze sprzedaży tego rodzaju paliwa w Wielkiej Brytanii. Koniec silników benzynowych i typu Diesel? Zapewne, ale LPG odejdzie do lamusa jeszcze wcześniej.

LPG w odwrocie

tankowanie LPG

Strona internetowa Autogas UK informuje, że Shell podjął decyzję o zamknięciu wszystkich punktów sprzedaży LPG. Ostatni działający zakład na autostradzie A1 w Haddon został zamknięty 29 października. 

Oficjalne oświadczenie: – Po analizie biznesowej przeprowadzonej przez zarząd, podjęliśmy trudną decyzję o likwidacji sieci tankowania LPG. Autogas był wspólnym przedsięwzięciem firm Shell i Calor. Choć kierowcy pojazdów LPG nie będą już mogli tankować na stacjach Shell, nadal istnieje duża sieć stacji LPG w Wielkiej Brytanii z dostępną infrastrukturą do obsługi LPG. 

Rzecznik firmy Autogas powiedział, że decyzja o wyjściu z brytyjskiego rynku była podyktowana kilkoma czynnikami. Popyt na LPG w transporcie spadł z powodu zmieniających się preferencji klientów. A także rosnącej dostępności innych paliw o niższej emisji dwutlenku węgla. W związku z tym nasze zakłady produkujące gaz są w coraz mniejszym stopniu wykorzystywane. Dlatego wycofujemy ofertę LPG. 

tankowanie-lpg

Co na to producenci?

– Obecna sieć tankowania autogazu została zainstalowana około 20 lat temu i jako taka wymagałaby znacznych inwestycji w celu utrzymania długoterminowego bezpiecznego zgodnego z przepisami funkcjonowania tych obiektów. 

W Wielkiej Brytanii istnieje wiele firm oferujących konwersję LPG na rynku wtórnym. Ale jedynym producentem, który sprzedaje samochody wyposażone fabrycznie w LPG jest Dacia. Marka wprowadziła niedawno na rynek opcję układu napędowego Bi-Fuel. System dostępny jest w modelach Duster, Sandero i Logan MCV. Udostępnia przełączenie się z zasilania benzyną na LPG na żądanie. 

lpg

W kwietniu 2018 roku w Wielkiej Brytanii poruszało się aż 120 000 pojazdów zasilanych LPG. Jednakże, co roku sprzedaje się tam zaledwie 4000 samochodów, co stanowi 0,2% ruchu drogowego. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News