Opony zimowe a przepisy – co mówi na ten temat Kodeks Drogowy?
Jak zaznaczyliśmy na samym początku, w Polsce nie ma obowiązku zakładania opon zimowych. Oznacza to zatem, że w świetle przepisów możemy jeździć przez całe 12 miesięcy na tym samym komplecie letnich opon. Zdecydowanie jednak tego odradzamy – to duże zagrożenie zarówno dla nas jak i innych uczestników ruchu drogowego.
W Polsce przepisy dotyczące opon mówią jednak o minimalnej głębokości bieżnika, która nie może spaść poniżej 1,6 mm – zarówno dla opony letniej jak i zimowej. W przypadku, gdy policja skontroluje nasz pojazd, a bieżnik nie spełni tej normy, będziemy mogli otrzymać mandat i zakaz dalszej jazdy. Przepisy mówią także o tym, że na jednej osi musimy mieć założone takie same opony.
Kierowcy, którzy często wyruszają zagranicę, muszą jednak spełniać przepisy obowiązujące w danym kraju. A te często różnią się od naszych, bowiem Polska jest w mniejszości jeśli chodzi o brak obowiązku wymiany opon na zimowe. W wielu europejskich krajach taki obowiązek wchodzi w życie już z dniem 1 listopada.
Kiedy zmienić opony na zimowe? Wszystko zależy od temperatury
Jeśli jednak poruszacie się głównie do pracy, na zakupy, czy zawozicie dzieci do szkoły i na zajęcia pozalekcyjne, musicie kierować się zdrowym rozsądkiem. Eksperci najczęściej wskazują, że pierwszą wskazówką do zmiany opon jest spadek temperatury powietrza poniżej 7 stopni Celsjusza. W takich warunkach opony letnie nie będą osiągały swoich optymalnych właściwości.
Co więcej, jeśli będziemy nadal jeździć na letnich w niskich temperaturach narazimy je na szybsze zużycie. Podobnie jak na zimowych w lecie. To jednak nie główny problem związany z „przeciągnięciem” wymiany jak najpóźniej.
Przy niskich temperaturach występuje dużo większe ryzyko powstania śliskiej nawierzchni, czy nawet opadów śniegu. Co prawda zimy nie są już tak ostre jak jeszcze kilka lat temu, ale w trudnych warunkach opony letnie wciąż nie zdadzą egzaminu. A czasami o tym, czy uda się nam bezpiecznie wykonać dany manewr mogą decydować dosłownie metry.
Jaki jest koszt wymiany opon na zimowe? Czy opony zimowe można zrobić to samemu?
Z wymianą opon nie warto czekać do samego końca także z innego powodu. Gdy już spadnie śnieg, a temperatury za oknem staną się iście zimowe, u wulkanizatorów panuje prawdziwy tłok. Jeśli nie chcecie stracić całego dnia w kolejce do wymiany opon, powinniście zaplanować swoją wymianę odpowiednio wcześnie.
Wielu kierowców w obliczu wysokich cen z pewnością będzie chciało zrobić taką wymianę samemu. Można to zrobić tylko jeśli posiada się dwa komplety felg. Bez tego potrzebne będą specjalistyczne narzędzia u wulkanizatora. Ponadto, jeśli od dawna wymieniasz opony sam, pamiętaj o tym aby raz na jakiś czas wyważyć odpowiednio koła. Jeśli tego nie zrobisz, narażasz się na szybsze i mniej równomierne zużycie swojego ogumienia.
Koszt wymiany opon u wulkanizatora uzależniony jest od rozmiaru felg. Im większe tym taka operacja będzie droższa. Za standardowe felgi aluminiowe w rozmiarze 16 cali powinniśmy zapłacić około 140 złotych. Za 18” koszt wzrośnie do około 180-200 złotych, natomiast za 19” i 20” zapłacimy już ponad 200 złotych.
Kiedy można z powrotem założyć opony letnie?
Podobnie jak w przypadku wymiany na zimowe, tu również powinniśmy kierować się temperaturą otoczenia i… zdrowym rozsądkiem. Nie powinniśmy przy pierwszym marcowym ociepleniu wymieniać od razu opon na letnie, bowiem temperatury w kwietniu mogą jeszcze znacząco się wahać. Najlepszym terminem na wymianę opon na letnie wydaje się być końcówka kwietnia/początek maja.