Jaki jest najlepszy akumulator samochodowy?
Odpowiedź na to pytanie wydaje się być banalnie prosta. Najlepszy akumulator samochodowy to taki, który jest przeznaczony dokładnie do naszego modelu samochodu. Aby dowiedzieć się, jaki będzie to akumulator, powinniśmy najpierw sprawdzić instrukcję obsługi, rozmiar, dane techniczne i parametry oryginalnego akumulatora.
Wymiany akumulatora w naszym samochodzie możemy dokonać samodzielnie, bowiem nie jest to szczególnie trudna operacja. W przypadku niektórych producentów, takich jak BMW, trzeba jednak zachować szczególną czujność, bowiem wymagają oni kodowania akumulatora dla oprogramowania OBD-II. Wielu sprzedawców oferuje jednak bezpłatną instalację w przypadku zakupu.
Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielny zakup i montaż akumulatora, wcześniej koniecznie zapoznaj się z instrukcją obsługi. Nowoczesne samochody mają długą listę wymogów jeśli chodzi o układy elektryczne, a niewłaściwy akumulator może spowodować brak możliwości dalszej jazdy. W zdecydowanej większości samochodów akumulator znajduje się pod maską i jest łatwo dostępny. Przy pomocy podstawowych narzędzi będziemy w stanie samodzielnie wyjąć i ponownie zamontować akumulator. Pamiętajmy jednak, że zawsze jako pierwszy zdejmujemy zacisk ze znaczkiem minus. Będzie on również ostatnim, który podłączymy z powrotem.
Jaki rozmiar akumulatora samochodowego?
Choć wiele rozmiarów akumulatorów pasuje do bardzo dużej liczby modeli samochodów, warto mimo wszystko upewnić się przed zakupem, że dana bateria będzie pasowała do naszego modelu samochodu.
Przykładowo – akumulatory w rozmiarze 24/24F pasują głównie do samochodów marki Honda, Toyota, Lexus, czy Nissan. Z kolei akumulatory w rozmiarze 35 będą interesować właścicieli samochodów Toyota, Nissan, czy Subaru. Większość europejskich i amerykańskich producentów dostosowuje swoje pojazdy pod rozmiar 48H6. W każdym przypadku zalecamy jednak wcześniejszą lekturę instrukcji obsługi.
Jaki rodzaj akumulatora do mojego samochodu?
Wśród najbardziej popularnych akumulatorów wyróżniamy trzy główne rodzaje: akumulatory kwasowo-ołowiowe (SLA), akumulatory litowo-jonowe oraz akumulatory żelowe.
Najbardziej popularnym rodzajem będą te pierwsze, które znajdziemy w zdecydowanej większości samochodów poruszających się po naszych drogach. Akumulatory litowo-jonowe przeznaczone są głównie dla samochodów o bardzo wysokich osiągach. Z kolei akumulatory żelowe to relikt przeszłości – znajdziemy je głównie w starszych samochodach, jednak wciąż są one dostępne do zakupu.
Moc rozruchowa silnika a akumulator samochodowy
Bardzo ważną właściwością akumulatora jest jego moc rozruchowa wyrażana w amperach (CA) lub amperach rozruchowych na zimno (CCA). Ta wartość jest miarą tego, ile prądu może dostarczyć akumulator przez 30 sekund.
Gwarancja i cena zakupu nowego akumulatora
Ostatnim, ale równie ważnym czynnikiem wartym sprawdzenia przed zakupem jest gwarancja oraz cena akumulatora. Gwarancja powinna wynosić przynajmniej trzy lata. Niektórzy producenci oferują jednak aż 5-letnią gwarancję na swój akumulator.
Nowy akumulator nie będzie tani. Za sprawą obowiązkowego systemu start/stop akumulatory w ostatnich latach bardzo podrożały. Warto zatem dokonać odpowiedniego researchu przed zakupem, aby nie przepłacać.