Elektryczny Fiat w kombi za... 6 tys. zł! To pierwszy taki model włoskiego producenta w historii [ZDJĘCIA]

Elektryczny Fiat w kombi za... 6 tys. zł! To pierwszy taki model włoskiego producenta w historii [ZDJĘCIA]

elektryczny-fiat-kombi

Podaj dalej

Fiat nie do końca kojarzy się nam z produkcją samochodów elektrycznych, ale ten pierwszy kombi włoskiego producenta trafił właśnie na sprzedaż. To w 100% elektryczna wersja Fiata Palio Weekend, która trafiła na aukcję. Samochód jest wystawiony za jedyne 6000 zł. 

Elektryczny Fiat w kombi

elektryczny-fiat-kombi

Samochody elektryczne są teraz w centrum uwagi, ale mają znacznie dłuższą historię, niż większość ludzi myśli. Przykładem jest Fiat Palio Weekend electric, wprowadzony przez włoskiego producenta w… 2000 roku. Był skierowany głównie do klientów korporacyjnych i trafiał do firm energetycznych – głównie w krajach Ameryki Południowej. 

Elektryczny Fiat Palio Weekend powstał przy współpracy Fiata, Itaipu Binacional i szwajcarskiego KWO. Samochód ma skromny silnik o mocy 20 KM i jest zasilany akumulatorem sodowo-niklowo-chlorowym (w pełni nadający się do recyklingu). Ten zastaw gwarantuje zasięg 120 kilometrów, ale przy pomocy zwykłego gniazdka można naładować go w 8 godzin. 

Wskaźnik na panelu środkowym pokazuje chwilowe zużycie energii, pozostały poziom naładowania i temperaturę akumulatora. Co ciekawe, elektryczny Fiat Palio Weekend posiada system odzyskiwania energii KERS, znany z Formuły 1. Wyświetlacz informuje więc również, ile odprowadzonego ciepła jest zużywane do ładowania akumulatora. 

elektryczny-fiat-kombi

Technologia z F1, ale osiągi nie…

Dla zainteresowanych modelem wystawionym na sprzedaż. Aukcja pojawiła się w Rio de Janeiro i jest to elektryczne kombi z 2007 roku ze wstępną kwotą 6000 zł. Na podstawie zdjęć udostępnionych w ofercie można stwierdzić, że samochód nie miał szczególnie łatwego życia, ale nie ma też tragedii. 

Według danych Fiata, elektryczny Palio Weekend przyspiesza od 0 do 50 km/h w 9 sekund. Ale maksymalna prędkość to zaledwie 100 km/h. Jak wspomnieliśmy, produkcja była ograniczona do firm zaopatrujących, które brały udział w rozwoju bezemisyjnej wersji – w tym elektrowni wodnej Itaipu i fabryki Fiata w Betim. 

Powyższe zdjęcia pochodzą od włoskiego producenta, jeśli chcecie zobaczyć konkretny model wystawiony na sprzedaż – wejdźcie na tę aukcję. 

elektryczny-fiat

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News