Eco driving wcale nie musi być nudny. 25 porad ekspertów, jak obniżyć spalanie - zaoszczędzisz nawet 2000 zł rocznie!

Eco driving wcale nie musi być nudny. 25 porad ekspertów, jak obniżyć spalanie - zaoszczędzisz nawet 2000 zł rocznie!

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Paliwo w wielu miejscach naszego kraju kosztuje już prawie 6 zł/litr. Dlatego też coraz więcej kierowców myśli o tym, jak obniżyć spalanie w naszych samochodach. Jak pokazuje znany polski YouTuber – MotoDoradca, eco driving wcale nie musi być nudny. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych trikach na obniżenie spalania. 

Paliwo wciąż drogie, ale można je oszczędzać bezboleśnie

To, że paliwo jest drogie, wie w Polsce każdy kierowca, który ostatnio tankował swój samochód. Niestety, ale na ceny benzyny czy Diesla nie mamy żadnego wpływu. Możemy jednak wprowadzić do swojego stylu jazdy zestaw zasad, który znacząco obniży spalanie, a co za tym idzie koszty podróżowania. 

Jak informuje MotoDoradca w swoim filmie, w jego przypadku obniżenie spalania tylko o 0,4 l/100 kilometrów wiązałoby się z oszczędnościami na poziomie 2000 zł rocznie! Jest więc o co walczyć. 

Jeśli pokonujecie swoim samochodem dużo kilometrów, każdy litr paliwa jest na wagę złota. Oczywiście, w wymiarze tygodniowym czy miesięcznym oszczędności nie będą gigantyczne, ale w skali roku może zrobić się z tego całkiem niezła suma. 

Eco driving to nic strasznego

Co ciekawe, wbrew powszechnym opiniom, eco driving wcale nie musi być nudny i nie wiąże się z tym, że musimy jechać powoli i ślamazarnie. Aby obniżyć koszty i spalanie wystarczy wprowadzić i pamiętać o kilku podstawowych trikach. 

Przede wszystkim, paliwo warto tankować w odpowiednie dni. Liczne stacje benzynowe oferują bowiem paliwa premium w cenach regularnego paliwa. Już samo tankowanie tego rodzaju benzyny czy Diesla pozwoli zmniejszyć spalanie naszych samochodów. Wszystko za sprawą wyższej zawartości oktanowej, która oznacza, że nasz silnik będzie musiał wykonać mniej pracy. 

O czym pamiętać?

Ale nie tylko paliwo ma wpływ na spalanie. Warto pamiętać też o takich rzeczach jak… muzyka, ciśnienie w oponach, czy odpowiednio dobrany bieg. Musimy pamiętać też, aby w warunkach miejskich dynamicznie rozpędzać swój samochód do żądanej prędkości. Jazda na biegu neutralnym? Zapomnijcie o tym! 

YouTuber MotoDoradca w swoim teście skorzystał z BMW 6 F13 640d. 3-litrowy Diesel pod jego maską generuje 360 koni mechanicznych, a w baku znalazło się paliwo Shell V-Power Diesel. Zapraszamy do obejrzenia 25 szybkich porad, jak obniżyć spalanie. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News