Czy LPG jest bardziej ekologiczne od benzyny?

LPG to paliwo po które sięga wielu polskich kierowców, ale zyskuje także na popularności w całej Europie. Jedną z największych zalet autogazu jest znaczna redukcja kosztów podróżowania. Ale niewielu z nas zdaje sobie sprawę z innej, równie ważnej korzyści. Samochody zasilane autogazem LPG są bowiem dużo bardziej przyjazne dla naszej planety. 

SAMOCHOD PALIWA LPG
Podaj dalej

LPG i ekologia 

Kierowcy montując do swoich samochodów instalację autogazu kierują się przede wszystkim chęcią oszczędności. Do tego dochodzi jeszcze aspekt wydłużenia zasięgu – na paliwie i autogazie możemy przejechać dużo więcej kilometrów bez wizyty na stacji benzynowej. To szczególnie ważne dla kierowców często wyjeżdżających poza granice Polski. 

Ale instalacja LPG ma także dodatkowy ważny aspekt, o którym mówi się bardzo rzadko. Autogaz tankowany do butli jest nietoksyczny, nie ma wpływu na glebę, wodę i podziemne warstwy wodne.

Lpg
fot. Freepik

Czy dym z rury wydechowej na LPG jest czystszy?

Tak – korzystając z autogazu wytwarzamy znacznie mniej cząstek stałych i NOx niż olej napędowy czy benzyna. Z punktu widzenia globalnego ocieplenia paliwo LPG może odegrać znaczącą rolę w ograniczaniu emisji dwutlenku węgla i innych gazów cieplarnianych. 

Czy autogaz ma mniejszy ślad węglowy od benzyny?

Nie tylko od benzyny. Autogaz jest czystszy niż wiele innych tradycyjnych paliw takich jak olej napędowy, drewno czy węgiel. 

Badania konsekwentnie wykazują, że LPG generuje mniej emisji, a ślad węglowy autogazu jest o 20% niższy niż w przypadku benzyny i o ponad 10% niższy niż w przypadku oleju napędowego. Nie ma zatem żadnych wątpliwości, że LPG pomaga zredukować emisję CO2. Jest także ważnym czynnikiem pomagającym zmniejszyć emisję sadzy. To druga co do wielkości przyczyna globalnego ocieplenia, która może powodować poważne problemy zdrowotne. 

LPG ceny paliw
fot. freepik

Czy LPG jest bezpieczne? 

Nowoczesne instalacje autogazu znacznie różnią się od ich starszych odpowiedników i są stuprocentowo bezpieczne zarówno dla środowiska, kierowcy jak i naszego samochodu. Oczywiście, nie każdy silnik może zostać przerobiony na autogaz, jednak zdecydowana większość nowoczesnych jednostek bez problemu będzie pracować na autogazie. 

Należy pamiętać, że znacznie lepszy wpływ na środowisko kierowcy tankujący autogaz osiągają mimo nieznacznie większego spalania. Szacuje się, że samochody jadące na LPG zużywają o około 5% więcej gazu na 100 kilometrów w porównaniu do tradycyjnej benzyny. 

Przeczytaj również