Zamarznięty wlew paliwa – istnieje kilka sposobów na jego otwarcie
Zdarzyło się wam kiedyś podjechać na stację benzynową z myślą o tankowaniu, podczas gdy szybko okazało się, że nie da się otworzyć wlewu paliwa, który jest zamarznięty? Może dojść także do zamarznięcia samego korka wlewu do baku. Poniżej przedstawiamy najlepsze sposoby na to, aby otworzyć zamarznięty wlew paliwa.
Zanim jednak do nich przejdziemy, warto wspomnieć także o sposobach przeciwdziałania. Aby nasz wlew paliwa nie zamarzł, warto parkować samochód na noc w miejscach, w których nie wieje mocny wiatr. Jeśli możemy, warto także wystawiać tę stronę samochodu, w której znajduje się wlew paliwa, na dłuższe działanie słońca.
Jak otworzyć zamarznięty wlew paliwa?
Istnieje kilka sposobów na otwarcie zamarzniętego wlewu paliwa, poniżej wyszczególniliśmy cztery najbardziej niezawodne. Próby otwarcia zamarzniętego wlewu możemy zacząć od wywarcia presji na klapkę od wlewu. Jeśli naciśniemy na zamarzniętą klapkę, powinna delikatnie wcisnąć się do środka. Ponieważ jest ona zamontowana na specjalnych śrubach, powinna zacząć się ruszać. Naciśnij ze wszystkich czterech stron, a lód zacznie puszczać. Jeśli klapka nie była zamarznięta zbyt mocno, powinno dać się już ją otworzyć.
Można skorzystać także z ciepłej wody, która rozmrozi zalegający lód. Należy tu jednak zachować określoną ostrożność. Jest to bardziej efektywna metoda w przypadku większej ilości lodu. Powoli rozlewaj ciepłą wodę po powierzchni, a lód powinien zacząć puszczać. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie korzystać z gorącej wody przy zamarzniętych powierzchniach wykonanych ze szkła. Może ona spowodować pęknięcie szyby – dotyczy to także lusterek bocznych.
Aby rozmrozić klapkę wlewu paliwa możemy skorzystać również z… suszarki do włosów. Korzystając z najsłabszego ustawienia, dmuchaj ciepłym powietrzem po powierzchni zamarzniętego wlewu paliwa. Nie powinno zająć długo, gdy lód zacznie topnieć. Jeśli zamarzł także korek wlewu, możesz również skorzystać z suszarki do włosów aby go rozmrozić. Podobnie jak w przypadku wody, nie korzystajcie z suszarki w okolicach szyb.
Ostatnia metoda jest zdecydowanie najlepsza i wymaga skorzystania ze specjalistycznego rozmrażacza. To zawsze dobry pomysł, aby mieć przy sobie rozmrażacz w zimowe miesiące, tym bardziej że możemy z niego korzystać także do innych celów. Tą metodą otworzymy zamarznięty wlew paliwa najszybciej i najbardziej efektywnie.
Co zrobić, gdy paliwo w baku zamarznie?
Szanse na to, że paliwo w baku zamarznie są bardzo niskie. Potrzeba do tego ekstremalnie niskich temperatur. Jeśli jednak do tego dojdzie, albo zamarznie inny płyn i uniemożliwi uruchomienie samochodu, najlepiej będzie wepchnąć go do ocieplanego garażu. Jeśli nie masz pełnego baku, możesz także dolać świeżej benzyny.
Czy powinno się jeździć z pełnym bakiem w zimę?
Zimą najlepiej jest mieć w baku jak najwięcej paliwa to możliwe. Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa. Jeśli będziemy mieć mało paliwa, a utkniemy w zaspie, nie będziemy w stanie przez długi czas ogrzewać naszego samochodu. Ponadto, jeśli będziemy mieli prawie pusty bak, jakakolwiek ciecz zalegająca w baku zamarznie dużo szybciej. To może doprowadzić do kosztownej awarii.