Audi Q7 - lider wśród samochodów SUV

Audi Q7 - lider wśród samochodów SUV

Audi Q7

Podaj dalej

Rynek samochodowy rozrasta się w ogromnym tempie. Coraz większą popularnością cieszą się samochody z segmentu SUV. Kierowcy wybierają je z racji wygody i komfortu, jakiego dostarcza ich prowadzenie. Idealnie nadają się do jazdy na długich trasach, a ich bogate wyposażenie sprawia, że jazda jest prawdziwą przyjemnością. W czołówce najpopularniejszych obecnie SUV-ów znajduje się Audi Q7. Elegancki, bogato wyposażony, a do tego posiadający pewne cechy samochodu terenowego, nadaje się do jazdy nie tylko po asfalcie, ale także po terenach nieco bardziej wymagających. Poznaj Audi Q7, jedyny SUV tej marki i zachwyć się jego niezwykle nowoczesnym i stylowym designem. Duża moc i bogate wyposażenie zapewnią Ci pełen komfort i wygodę, którą szybko docenisz.

 Audi Q7 – potężny samochód dla wymagających

Audi Q7 to samochód dla najbardziej wymagających kierowców. Pierwszy samochód klasy SUV tego producenta cieszy się ogromnym poważaniem wśród miłośników wyższego segmentu. Napęd na cztery koła i duży prześwit sprawiają, że Q7 traktowany jest jako samochód terenowy, choć z typową terenówką nie ma zbyt wiele wspólnego. Z pewnością nie sprawdzi się jako samochód do jazdy off-road, jednak doskonale radzi sobie na nierównych powierzchniach, jak i na asfalcie. Wygoda i komfort to największe zalety tego samochodu, doceniane przez najbardziej wymagających kierowców. 

Zużycie paliwa

Zużycie paliwa jest oczywiście zależne od stylu jazdy, ale też od rodzaju silnika. Ten z kolei montowany był w różnych konfiguracjach. Na początku prym wiodły silniki benzynowe V8 4,2 o mocy 350 KM i 3,6l o mocy 280 KM. Obecnie najpopularniejsza jest wersja V12 TDI o pojemności 6,0l i mocy 500 KM. Średnie zużycie paliwa w zależności od rodzaju zastosowanego silnika, waha się w przedziale od 7,2 do 12,9 l w cyklu mieszanym na 100 km. Biorąc pod uwagę rozmiar samochodu, nie jest to duże spalanie.

Audi Q7 – podstawowe dane techniczne

Audi Q7 jest największym samochodem tego producenta. To sprawia, że nie do końca nadaje się do jazdy po zatłoczonym mieście, choć producent doskonale to przewidział, montując szereg udogodnień. Jednym z nich jest czujnik umieszczony w zderzaku, informujący o zbliżającym się pojeździe. To znacznie ułatwia wyprzedzanie. Standardem są oczywiście czujniki parkowania i kamera cofania. Mimo, że Audi Q7 uważany jest za samochó terenowy, nie jest wyposażony w redukcyjną skrzynię biegów. Wyposażony jest za to w system ESP, który ułatwia jazdę po nieutwardzonych drogach, na zjazdach i podjazdach.

Dużą zaletą Audi Q7 jest przestronne wnętrze. W standardowej wersji wewnątrz znajdują się dwa rzędy siedzeń na 5 osób, jest jednak także model dodatkowymi miejscami dla 2 osób.

Dostępne są trzy wersje silnika benzynowego i trzy wersje silnika Diesla. Jeśli mówimy o silnikach benzynowych, najczęściej wybierana jest wersja o pojemności 3.9 TFSI z turbosprężarką i mocą 272 lub 333 KM. W przypadku silnika Diesla natomiast najpopularniejszy jest silnik o pojemności 3.0 V6 o mocy 204, 233, 240 lub 245 KM. Warto dodać, że pod podłogą bagażnika znajduje się współpracujący z silnikiem benzynowym silnik elektryczny, dostarczający dodatkowych 200 Nm. 

Pneumatyczne zawieszenie – co daje?

Pneumatyczne zawieszenie, w jakie wyposażony jest Audi Q7 doskonale sprawdza się na wymagającym terenie. W razie potrzeby auto może unieść się do 240 mm nad ziemią, co powoduje zwiększenie kątów natarcia, zejścia i rampowy.To kolejna funkcja, która choć trochę zbliża Audi Q7 do miana samochodu terenowego.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News