Finansowa nowość w warsztatach

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Przewiduje on możliwość korzystania w warsztatach samochodowych ze standardowych kas fiskalnych do końca 2018 roku.

Finansowa nowość w warsztatach
Podaj dalej

Według nowych wytycznych, właściciele warsztatów będą mogli korzystać jedynie z kas fiskalnych online. Będą się one charakteryzowały możliwością przesłania informacji bezpośrednio do centralnego systemu, zarządzanego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS). Zmiany dotkną podatników świadczących usługi z zakresu motoryzacji, wulkanizacji, sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego oraz gazu. Potocznie można założyć, że chodzi o warsztaty samochodowe oraz stacje paliw.

Nowy sprzęt będzie przesyłał informacje o każdej dokonanej transakcji. System informatyczny umożliwi rozpoznanie wysokości obrotu oraz należnego podatku, rodzaju oferowanych usług, stawki VAT oraz danych lokalizacyjnych i czasowych rejestrowanego zdarzenia. Co ważne, informacje wypływające z urządzenia nie będą w żadnym stopniu dotyczyły konsumenta. Wyjątek będzie stanowił jedynie numer identyfikacji podatkowej (NIP), jeżeli sam zainteresowany poda ten numer na własne życzenie. Przesył danych będzie wykonywany za pomocą sieci teleinformatycznej.

Niestety obawiam się, że sama zamiana tradycyjnych kas fiskalnych na kasy on-line poza oczywistą oszczędnością papieru, nie zmniejszy szarej strefy dopóki będzie na to tzw. społeczne przyzwolenie. O ile wydawanie paragonu w piekarni, u fryzjera czy w sklepie spożywczym jest czymś naturalnym, o tyle jeszcze spora ilość klientów wychodzi z warsztatu po zapłaceniu i odebraniu kluczyków bez jakiegokolwiek dokumentu sprzedaży. Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na inne znaczenie określenia „szara strefa”: to tzw garażowcy, czyli „mechanicy” naprawiający samochody po godzinach, w osiedlowych garażach – jest to grupa, która w 100 proc. działa poza jakąkolwiek kontrolą – powiedział dla motofaktor.pl Prezes Zarządu Organizacja Pracodawców Motoryzacyjnych Moveo, Witold Rogowski.

Za zakup nowej kasy przewidziano ulgi podatkowe. Od VAT-u będzie można odliczyć 90% ceny zakupu urządzenia, jednak kwota ta nie może być wyższa niż 1000 złotych. Aby świadczenie obowiązywało, należy dokonać zgłoszenia w terminie nie przekraczającym pół roku od dnia wprowadzenia nowych przepisów. Co więcej, w okresie przejściowym będzie można korzystać z dotychczas stosowanych modeli. Do końca 2018 roku na rynku będą dostępne jeszcze urządzenia z kopią papierową, natomiast do 2022 roku z kopią elektroniczną.

Wszystkie szczegóły znajdują się pod TYM linkiem.

Przeczytaj również