F1: Pustynia, noc i 8. pięter dla VIP-ów. Co musisz wiedzieć o GP Bahrajnu?

F1: Pustynia, noc i 8. pięter dla VIP-ów. Co musisz wiedzieć o GP Bahrajnu?

8 interakcji

Podaj dalej

Grand Prix Bahrajnu było pierwszym w historii wyścigiem Formuły 1 rozegranym na Bliskim Wschodzie. Pustynne ściganie rozpoczęło się w roku 2004 i dziś jest już stałym elementem kalendarza Formuły 1.

Bahrain International Circuit (znany również pod nazwą „Sakhir”) został zaprojektowany przez Hermanna Tilke. Jego budowa trwała zaledwie 16 miesięcy i kosztowała około 150 mln dolarów (570 mln złotych).

Bahrajn będzie drugim wyścigiem sezonu 2019, a także pierwszym nocnym w kalendarzu. Populacja Bahrajnu liczy dziś około 1,5 miliona osób (to oznacza wzrost o około 700 000 od czasu pierwszej wizyty F1 w 2004 roku) i jest zaliczana do jednej z najbardziej liberalnych wśród wszystkich krajów wchodzących w skład Rady Współpracy Zatoki Perskiej.

Podobnie do swoich sąsiadów, Bahrajn oferuje luksusowy i egzotyczny klimat. Od czasu 2014 roku, kiedy wizyta w Bahrajnie została wyścigiem nocnym, jest on dużo bardziej znośny dla kierowców pod względem temperatur.

Kibiców… jak na lekarstwo

Grand Prix Bahrajnu odwiedza najmniejsza liczba kibiców w całym kalendarzu – w poprzednich latach w trakcie jednego weekendu Grand Prix ich liczba nie przekraczała 100 000. Wynika to z faktu, że tor może pomieścić relatywnie mało kibiców (70 000). Co ciekawe, dla osób podróżujących z innych krajów, jest to jedna z tańszych rund.

Na torze jedną z atrakcji jest 8-piętrowa wieża VIP. Według oficjalnych informacji podawanych przez organizatorów, w trakcie weekendu na torze pracuje ponad 4700 osób. W ich skład wlicza się m. in. 1800 policjantów i pracowników ochrony, 600 marshalli i 25 lekarzy.

W poprzednich latach Bahrajn zapewniał nam świetne widowisko. Jednym z najbardziej ekscytujących był wyścig w 2014 roku, kiedy Lewis Hamilton i Nico Rosberg stoczyli zaciętą walkę o zwycięstwo. Wówczas był to 900. wyścig Grand Prix, a nadchodzący będzie 999. W zeszłym roku najwyższy stopień podium przypadł Sebastianowi Vettelowi, który po mizernym występie w Australii będzie chciał powtórzyć rezultat sprzed roku.

Koncerty i wyścigi

Dla kibiców, którzy pojawią się na torze nie braknie atrakcji „pozasportowych”. W piątek wieczorem na torze odbędzie się koncert holenderskiego DJ’a Martina Garrixa. Z kolei po sobotnich kwalifikacjach kibiców będzie gościł norweski DJ Kygo.

Na torze oglądać będziemy nie tylko zawody Formuły 1. W Bahrajnie odbędą się dwa wyścigi Porsche GT3 Cup Middle East. To właśnie tutaj rozpocznie się sezon Formuły 2, który polscy kibice będą mogli śledzić także za pośrednictwem Eleven Sports.

F1: Gdzie obejrzeć Grand Prix Bahrajnu 2019?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News