ERC: Włoska mafia zawładnęła Rajdem Rzymu. Mistrz Europy bluzgał na mecie

Trzy włoskie załogi obsadziły podium 5. rundy Rajdowych Mistrzostw Europy, Rally di Roma Capitale. Triumf przypadł dwukrotnemu mistrzowi ERC (2006, 2009), Giandomenico Basso i Lorenzo Granaiemu.

ERC: Włoska mafia zawładnęła Rajdem Rzymu. Mistrz Europy bluzgał na mecie
Podaj dalej

45-letni kierowca po raz ostatni triumfował w mistrzostwach Starego Kontynentu 6 lat temu (Rallye Sanremo). To jego 19. wygrana w ERC, do której kluczem było wypracowanie przewagi na pierwszym etapie. W niedzielę kierowca Skody Fabii R5 nie wygrał żadnego odcinka specjalnego, ale nie przeszkodziło mu to w pewnym zdobyciu 28. podium w ERC.

Giandomenico Basso: Jesteśmy bardzo szczęśliwi. To był trudny rajd. Bardzo dziękuję mojemu pilotowi i zespołowi. Podziękowania dla was wszystkich!

Simone Campedelli i Tania Canton jako pierwsi w Rajdowych Mistrzostwach Europy zaprezentowali najnowszą ewolucję Forda Fiesty R5. Włosko-szwajcarski duet popisał się drugą lokatą. Podium dla kierowców z Italii skompletował najszybszy na wszystkich niedzielnych oesach Andrea Crugnola z Pietro Ometto.

Załoga Skody Fabii R5 dopiero na ulicach Rzymu odebrała trzecią lokatę obrońcom tytułu Aleksiejowi Łukjaniukowi i Aleksiejowi Arnautowowi (Citroen C3 R5) o 2,7 sekundy. Rosjanin wkurzony na minutę kary nie powstrzymał się od wulgaryzmów w rozmowie po ostatniej próbie rajdu. – W zasadzie jestem zadowolony, że ten pier****y cyrk się już skończył – wyznał Łukjaniuk. – Wracajmy do domu – dodał nowy lider punktacji sezonu.

Na 5. lokacie sklasyfikowano sponsorowanych przez polski oddział Michelin, Filipa Maresa i Jana Hlouska. Czesi wygrali rundę ERC1 Junior o 17,6 sekundy z Chrisem Ingramem i Rossem Whittockiem. Juniorskie podium skompletowali Martins Sesks i Briedis Uldis (całe trio w Fabiach R5).

Łukasz Habaj i Daniel Dymurski popisali się dwoma drugimi czasami na przejazdach 1,1-kilometrowego OS Ostia – Super Stage Arena ACI Roma. Dzięki temu wywożą z Rzymu 4 bonusowe punkty za 4. miejsce na drugim etapie. Polacy po 5 rundach zwalniają fotel liderów sezonu. Przed Rajdem Barum (16-18 sierpnia) tracą 7 punktów do Łukjaniuka i Arnautowa.

Dariusz Poloński i Łukasz Sitek (Fiat 124 Abarth RGT) na obrzeżach Wiecznego Miasta przerwali serię oesowych zwycięstw Andrei Nucity i Bernardo di Caro w stawce Abarth Rally Cup. Polacy sięgnęli po pierwszą wygraną w pucharze i zbliżyli się do liderujących Włochów na 1 punkt. Triumfowali też w klasyfikacji załóg ERC 2.

Dariusz Poloński: Mieliśmy trochę szczęścia, ale jesteśmy bardzo zadowoleni. To była dla nas wielka frajda. Było tu dużo fanów. Jesteśmy naprawdę uradowani!

Rajd Rzymu 2019 – wyniki końcowe nieoficjalne (czołówka)

1. Basso G. – Granai L.
Škoda Fabia R5 tyre
1:57:32.0
2. Campedelli S. – Canton T.
Ford Fiesta R5 MK2 tyre
+53.3
+53.3
3. Crugnola Andrea – Ometto P.
Škoda Fabia R5 tyre
+1:00.3
+7.0
4. Łukjaniuk A. – Arnautow A.
Citroën C3 R5 tyre
+1:03.0
+2.7
5. Mareš Filip – Hloušek Jan
Škoda Fabia R5 tyre
+1:26.0
+23.0

Punktacja kierowców ERC 2019 (czołówka)

1. flag Łukjaniuk Aleksiej 104
2. flag Habaj Łukasz 98
3. flag Ingram Chris 82
4. flag Mareš Filip 46
5. flag Solberg Oliver 39

Przeczytaj również