Dakar 2020: Etap 9 - Wadi ad-Dawasir - Haradh: Najdłuższy dzień saudyjskiego maratonu

Po trzech dniach biwakowania w Wadi ad-Dawasir, dakarowa karawana wyrusza na w kierunku największej pustyni piaszczystej na świecie Ar-Rab al-Chali.

Dakar 2020: Etap 9 – Wadi ad-Dawasir – Haradh: Najdłuższy dzień saudyjskiego maratonu
Podaj dalej

Dziewiąty etap będzie najdłuższym w 42. Rajdzie Dakar. Choć odcinek specjalny mierzy „tylko” 411 km, to zaplanowano aż 476 km dojazdówki (łącznie 891 km). Jej znaczna część będzie prowadzić uczestników z biwaku na próbę sportową.

Początkowe 100 km oesu może być mordercze dla opon, ponieważ droga będzie bardzo kamienista. Następnie kierowcy zjadą z górskich terenów na niżej położone partie szutrowe i piaszczyste. Za strefą tankowania na zawodników będzie czekać krótka strefa wydm.

Mapa 9. etapu

Miasto

Metę najdłuższego etapu zlokalizowano w niewielkiej wiosce Haradh. Znajduje się jednak ona na jednym z najcenniejszych terenów Arabii Saudyjskiej, ponieważ otaczające ją pola są bogate w złoża ropy i gazu.

Teren znajduje się pod pieczą giganta naftowego Saudi Aramco, które tylko tam produkuje około miliona baryłek ropy dziennie. W małej wiosce znajduje się nawet prywatne lotnisko, za pośrednictwem którego pracownicy Saudi Aramco… przylatują do pracy.

Następnego poranka, biwak w Haradh będzie miejscem wyjazdu na kluczowy etap maratoński. W jego trakcie zawodnicy wjadą m.in. na słynny pustynny „pusty kwartał”.

Przeczytaj również