Dakar 2020: Etap 12 - Haradh -Qiddiya: Ostatni akcent rajdowego supermaratonu

Dakar 2020: Etap 12 - Haradh -Qiddiya: Ostatni akcent rajdowego supermaratonu

8 interakcji
Dakar 2020: Etap 12 – Haradh -Qiddiya: Ostatni akcent rajdowego supermaratonu

Podaj dalej

Po wyczerpujących etapach maratońskich, najwytrwalsza stawka Rajdu Dakar zmierza na ceremonię mety w Qiddiya. Jednak, aby się tam dostać trzeba będzie przejechać 447 kilometrów, z wymagającym nawigacyjnie odcinkiem specjalnym.

Pierwotny plan zakładał rozegranie próby sportowej o długości 374 kilometrów. Jednak ze względu na budowę gazociągu początkową partię oesu anulowano. Odcinek będzie mierzyć tylko 167 km, ale będzie niezwykle zróżnicowany.

Zawodnicy zaliczą zarówno wydmy, jak i partie szutrowe, piaszczyste i kamieniste. Z pewnością będzie tam można jeszcze namieszać w klasyfikacji. Dodatkowo, już poza klasyfikacją rajdu, przed samą metą zostanie rozegrana 20-kilometrowa próba o prestiżowe Qiddiya Trophy.

Mapa 12. etapu

Miasto

Metę zlokalizowano pod Rijadem, w Qiddiya. To ogromny kompleks rekreacyjno-rozrywkowy, który ma zostać otwarty w 2023 r. Rajd Dakar będzie w tym miejscu służył promocji turystyki odsłaniając część atrakcji.

Powstaje tam m.in. tor wyścigowy, który w nadchodzących latach ma gościć Formułę 1. Dlatego Dakar Rally ma być tylko jednym z wielu motorsportowych klejnotów w koronie królestwa Arabii Saudyjskiej.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News